Bratislavské cesty už brázdi prvý vodíkový autobus. Informovala o tom facebooková stránka Bratislava – hlavné mesto SR. Autobus značky Solaris je zatiaľ iba v testovacej prevádzke a tak sa v ňom budeš môcť voziť iba pár dní.

Následne však dopravný podnik dostane 4 rovnaké autobusy na vodík, stať by sa tak malo v priebehu budúceho roka. Plány na nákup vodíkových autobusov do mestskej hromadnej dopravy v Bratislave pritom boli avizované ešte v júni 2022, no až teraz sa na cesty dostáva prvý model z pripravovanej flotily.

Vodíkový autobus je ekologickejší, no výrazne drahší

Vodíkový autobus Solaris Urbino 12 Hydrogen disponuje dojazdom na jedno natankovanie až 350 km, čím výrazne vyniká nad elektrickými autobusmi.. Vybavený je dvomi 125 kW motormi, 75 kW vodíkovými článkami a lítium-iónovými trakčnými batériami. V interiéri poskytuje celkovo 37 miest na sedenie.

Mestský dopravca ale priznáva, že nákup a prevádzka vodíkového autobusu je trikrát drahšia ako pri dieselových variantoch. „Vláda chce znižovať emisie a my chceme byť jej silným partnerom. Apelujeme preto na vytvorenie eurofondového programu, ktorý by podporil financovanie takýchto projektov,“ uviedol v júni predseda predstavenstva DPB Martin Rybanský.

Zatiaľ iba testovacia prevádzka, plné nasadenie sa očakáva budúci rok

Prvý vodíkový autobus v bratislavských uliciach je zatiaľ iba v testovacej prevádzke. Jeho úlohou je podľa mesta Bratislava získať cenné dáta pre budúcu prevádzku všetkých štyroch autobusov s rovnakým pohonom.

Vodíkový autobus poznajú cestujúci podľa modro-bielej farebnej kombinácie a tichého chodu. Premávať bude v pracovných dňoch, najmä na linkách 50, 65, 74 a 87, a jazda bude bezplatná.

Kompletná flotila by sa mala do ostrej prevádzky dostať v priebehu budúceho roka. Skoršie informácie naznačujú, že by sa tak malo stať najneskôr na jeseň 2023.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP