Letecká spoločnosť Qatar Airways požaduje od európskeho výrobcu lietadiel Airbus kompenzáciu vo výške 618 miliónov USD (546,18 milióna eur) v rámci sporu týkajúceho sa erózie povrchu lietadiel A350. Ukázal to vo štvrtok súdny dokument.

Letecká spoločnosť z Perzského zálivu žiada tiež extra kompenzáciu vo výške 4 milióny USD za každý deň uzemnenia jej 21 lietadiel A350 na základe rozhodnutia katarského regulačného úradu pre poškodenie ich povrchu, ktoré zahŕňa eróziu a trhliny v ochrannej vrstve pred bleskami.

Najväčší zákazník európskeho koncernu predložil túto požiadavku vlani v decembri, pričom uviedol, že Airbus mu neposkytol úplnú analýzu príčin potrebnú na uspokojenie jeho otázok o letovej spôsobilosti približne 40 % jeho flotily A350.

Airbus na súde v Londýne uviedol, že rozumie príčinám, ale „úplne odmieta“ požiadavky leteckej spoločnosti. Podľa hovorcu koncernu neexistuje žiadny problém s letovou spôsobilosťou týchto strojov a dodal, že to potvrdili aj európske regulačné úrady. Qatar Airways sa k tomu zatiaľ nevyjadrili.

Obe spoločnosti vedú už celé mesiace spory pre chyby na povrchu lietadiel vrátane pľuzgierov vo farbe, prasklín spôsobených nitmi a korózie na vrstve ochrany pred bleskom. Spor eskaloval v novembri, keď najmenej päť ďalších leteckých spoločností objavilo povrchové chyby, čo prinútilo Airbus zriadiť internú pracovnú skupinu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú