Už dnes večer čaká na Slovákov výnimočné vesmírne divadlo. Po padajúcich Perzeidoch si obloha pre nás pripravila ďalší zo série jedinečných úkazov, modrý supermesiac v splne, ktorý sa podľa astronómov bude opakovať až o 13 rokov, informuje portál NDTV.

NASA informuje, že Mesiac bude v splne viditeľný od nedele večera do stredy. Pozorovatelia môžu v tomto časovom intervale očakávať, že naša prirodzená družica bude pôsobiť väčšie, jasnejšie a farebnejšie než je pri bežnom splne. Presný čas splnu nastane v pondelok o 20.26 hod, ako uvádza portál ePočasie.eu.

Mesiac obieha Zem každých 28 dní po dráhe, ktorá nie je dokonale kruhová ani oválna. Tento fakt, ako vysvetľuje NBC 5 Chicago, spôsobuje zmeny vo vzdialenosti medzi Mesiacom a Zemou počas roka. Podľa USA Today bude tento supermesiac o 30 % jasnejší a o 14 % väčší ako typický spln.

Termín „supermesiac“ zaviedol astrológ Richard Nolle v roku 1979. Označuje nov alebo spln, ktorý nastane, keď je Mesiac v 90 % vzdialenosti od perigea – svojho najbližšieho bodu k Zemi.

Augustový spln bude nielen supermesiacom, ale aj Modrým mesiacom. Toto označenie však nesúvisí s jeho farbou. Existujú dve definície Modrého mesiaca: buď ide o druhý spln v jednom kalendárnom mesiaci, alebo o tretí spln zo štyroch v jednom ročnom období, čo je prípad augustového splnu.

Predpovedať ďalší výskyt „modrého supersplnu“ je podľa astronómov náročné. Najpravdepodobnejší dátum je január 2037, čo znamená, že ďalšia príležitosť na pozorovanie tohto úkazu nastane až o 13 rokov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú