V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Ak americký prezident Donald Trump naplní svoj plán zaviesť vysoké clá na dovoz tovarov z Číny a ďalších krajín, môže to výrazne zasiahnuť aj ekonomiku Európskej únie. Grécky centrálny bankár Jannis Sturnaras upozorňuje, že takéto opatrenia by nielenže obmedzili európsky export, ale mohli by viesť aj k oslabeniu eura. To by následne vytvorilo tlak na Európsku centrálnu banku (ECB), ktorá by musela zasiahnuť menovými nástrojmi na udržanie stability.

Trump plánuje zvýšiť clá na čínsky tovar až o 60 % a zaviesť nové clá vo výške 10 % na tovary z ďalších krajín. Tento krok má podporiť domácu výrobu v USA a znížiť ich obchodný deficit. Môže to však mať vedľajšie účinky aj na globálny trh. Pre Európu, ktorá má silné exportné väzby na USA a Čínu, by to mohlo znamenať vyššie náklady na export a pokles konkurencieschopnosti. Európska ekonomika, závislá na medzinárodnom obchode, by tak čelila vážnym výzvam.

Dôsledky Trumpovho rozhodnutia

Okrem priameho vplyvu na export by zvýšenie ciel mohlo viesť aj k oslabeniu eura, čo by spôsobilo ďalšie problémy. Oslabené euro by mohlo síce podporiť export, no zároveň zvýšiť ceny importovaných tovarov. To by malo negatívny vplyv na spotrebiteľov. ECB by sa preto mohla rozhodnúť pre menové opatrenia na udržanie stability eura, čo by však vytvorilo ďalší tlak na jej politiku.

Trumpove clá by mohli mať dôsledky aj na obchodné vzťahy medzi USA a Čínou. Nepriamo by to ovplyvnilo aj Európu. Ak clá spôsobia výrazný pokles čínskeho exportu, Čína by mohla reagovať devalváciou svojho juanu, čo by znížilo hodnotu európskeho exportu do Číny. Z toho by mohla vzniknúť vlna tlakov na európske hospodárstvo, ktoré by muselo hľadať alternatívne trhy a obchodné možnosti.

Pixabay

Možné kroky ECB

Sturnaras uviedol, že zatiaľ čo ECB bude pokračovať v súčasnej politike, jej predstavitelia očakávajú ďalší vývoj zo strany USA a podľa toho môžu zmeniť svoje kroky. Ak sa clá stanú realitou, ECB by musela zvážiť intervenciu, aby ochránila hodnotu eura a stabilitu ekonomiky eurozóny. Zatiaľ však musí čakať na konkrétne rozhodnutia Washingtonu.

Európa by mohla na dlhodobé zníženie závislosti od USA a Číny investovať do rozvoja vnútorného trhu a posilniť vlastnú produkciu. Tak by sa obmedzila voči globálnym obchodným zmenám a ekonomika by sa stala odolnejšou. V súčasnosti je však zavedenie ciel zo strany USA významnou hrozbou, ktorá by mohla zásadne ovplyvniť európsky ekonomický rast a znížiť jej konkurencieschopnosť na globálnych trhoch.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú