V texte boli použité materiály TASR.

Jonathan Meijer, známy ako holandský darca spermií, ktorého príbeh sa stal námetom pre dokumentárny film „Muž s 1000 deťmi“ na Netflixe, sa rozhodol bojovať za odstránenie tohto filmu z vysielania. Meijer, ktorý má 43 rokov, v rozhovore pre holandskú verejnoprávnu televíziu NPO1 vyhlásil, že chce ochrániť svoje deti a ich rodiny pred mediálnou senzáciou.

Meijer zároveň poprel tvrdenia dokumentu, že po celom svete splodil 3000 detí. Trvá na tom, že skutočný počet je 550, pričom všetko nad týmto číslom označuje za špekulácie. Jeho aktivity sa dostali do povedomia verejnosti nielen cez dokument, ale aj kvôli právnym krokom zo strany organizácie Stichting Donorkind, ktorá upozornila na riziko incestu v súvislosti s veľkým počtom jeho potomkov.

V minulom roku holandský súd nariadil Meijerovi, aby prestal darovať spermie, inak by čelil finančným sankciám. Holandské kliniky na liečbu neplodnosti totiž majú limit 25 detí na jedného darcu, ktorý Meijer výrazne prekročil. Dokázal obísť tieto pravidlá tým, že oslovoval rôzne kliniky a spermobanky, vrátane dánskej spermobanky Cryos, ktorá nemá limit na počet detí od jedného darcu.

Meijer tvrdí, že prestal darovať spermie v roku 2019, no spravil výnimku pre rodiny, ktoré už mali deti z jeho darov a chceli ďalšieho súrodenca. Tvrdí, že jeho hlavným cieľom nie je robiť zo svojich aktivít senzáciu, ale pomáhať ľuďom, ktorí túžia po deťoch.

Meijerovi právnici Gerard Spong a Peter Plasman však nevidia veľkú šancu na úspech v súdnom spore proti Netflixu. Podľa nich dokumentárny film slúži verejnému záujmu, pretože informuje ľudí, ktorí chcú deti od darcov spermií, o Meijerových aktivitách a rizikách s nimi spojených.

Jonathan Meijer sa teraz ocitá v pozícii, kde bojuje nielen proti súdnym nariadeniam, ale aj proti obrazovke, ktorá z neho spravila jednu z najdiskutovanejších osobností v oblasti darcovstva spermií. Súdny spor s Netflixom však zrejme nebude jednoduchý, a jeho výsledok bude zaujímať nielen tých, ktorí už jeho služby využili, ale aj širšiu verejnosť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú