OpenData portál finančnej správy (FS) už spĺňa kritériá na poskytovanie otvorených údajov v európskej kvalite. Informovala o tom hovorkyňa Finančného riaditeľstva SR Martina Rybanská.

Finančná správa podľa nej pokračuje vo vylepšovaní svojho portálu otvorených dát. Zaviedla štandard DCAT (DataCatalogVocabulary) vo verzii DCAT-AP-SK 2.0 do katalógu datasetov, čím splnila európske štandardy na poskytovanie dát. Týmto krokom finančná správa vytvorila lokálny katalóg datasetov, ktorý je možné stiahnuť vo formátoch RDF, JSON a CSV. Na základe katalógu je vo väčšej miere prístupný automatizovaný jednotný zber jednotlivých údajov s ich metaúdajmi.

Obľúbenou službou užívateľov je podľa Rybanskej API rozhranie, cez ktoré sú dostupné okrem štandardných datasetov aj informačné zoznamy. Tie finančná správa zverejňuje vo forme dynamických zoznamov na portáli finančnej správy.

Dodala, že okrem dostupnosti zoznamu cez API rozhranie, určené hlavne pre programátorov a webových architektov, finančná správa rozšírila aj zoznam datasetov o základné štatistiky týkajúce sa indexu daňovej spoľahlivosti. Na stiahnutie sú dostupné údaje o počtoch hodnotených daňových subjektov podľa prideleného indexu, rozdelenia na fyzické alebo právnické osoby, ako aj podľa príslušnosti k daňovému úradu.

Rybanská pripomenula, že OpenData portál finančná správa spustila v novembri 2021 a odvtedy ho navštívilo už viac ako 59 000 návštevníkov a prostredníctvom API rozhrania vybavil takmer 36 miliónov požiadaviek. V súčasnosti portál celkovo ponúka 257 datasetov. Medzi najsledovanejšie datasety patria štatistiky humanitárnej pomoci pre Ukrajinu, porovnanie bežných a kapitálových výdavkov s rozpočtom za roky 2015 až 2022 či úspora elektrickej energie v budovách finančnej správy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú