V správe boli použité materiály TASR.

Nový superkontinent, ktorý má na Zemi vzniknúť o približne 250 miliónov rokov, bude pre ľudstvo aj ostatné cicavce pravdepodobne neobývateľný. Uviedli to výskumníci na základe novej štúdie publikovanej v pondelok v časopise Nature Geoscience. TASR o tom informuje na základe informácií stanice CNN.

Príliš vysoké teploty

Vedci z univerzity v meste Bristol v Anglicku (University of Bristol) vytvorili pomocou superpočítača úplne prvý klimatický model vzdialenej budúcnosti. Predpovedali tak častejšie extrémne prejavy počasia na Zemi po spojení svetových kontinentov do jedného superkontinentu – tzv. Pangea Ultima.

„Teploty v rozmedzí 40 až 50 stupňov Celzia, či dokonca vyššie denné extrémy spojené s vysokou vlhkosťou, by nakoniec náš osud spečatili. Ľudia – spolu s mnohými ďalšími druhmi – by vymreli pre neschopnosť vyrovnať sa s týmto teplom,“ povedal v pondelok výskumný pracovník na univerzite v Bristole a hlavný autor štúdie Alexander Farnsworth.

Práve časové rozmedzie je však v tomto prípade pre ľudstvo dobrou správou a je vysoko nepravdepodobné, že sa naša civilizácia dopracuje do budúcnosti vzdialenej 250 miliónov rokov. Oveľa väčšou hrozbou sú nebezpečné asteroidy, prebiehajúca klimatická zmena a napokon aj ľudstvo samotné, keďže má v rukách zbrane hromadného ničenia.

Ohromné hodnoty CO2

Podľa výskumníkov bude po spojení kontinentov počasie mimoriadne horúce a suché. Pre ľudí a ostatné cicavce sa tak Zem stane prakticky neobývateľná, keďže ich organizmy sa nedokážu vyrovnať s dlhodobým vystavením nadmerným teplotám. V prostredí by tiež chýbali zdroje potravy a vody.

V atmosfére by mohlo byť až dvakrát viac oxidu uhličitého ako dnes. Tieto výpočty sa však vytvárali na základe predpokladu, že ľudia okamžite prestanú spaľovať fosílne palivá. Inak podľa profesora z Univerzity v Leedse a spoluautora článku Benjamina Millsa tieto hodnoty nastanú oveľa skôr.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP