Je známy dôvod aprílového výbuchu modulu Crew Dragon

Nepilotovaný test modulu Crew Dragon z apríla nevyšiel inžinierom podľa predstáv, keď pri statickom štarte celý vybuchol. Našťastie sa nikomu nič nestalo, no táto udalosť odložila pilotovanú misiu na neurčito.

Sleduj Fontech aj na sociálnych sieťach!

FacebookInstagramYouTube

Oficiálna tlačová správa SpaceX hovorí, že výbuch nebol spôsobený zlyhaním palivových nádrží, ako niektorí predpokladali. Podľa predbežných výsledkov vyšetrovania spočíva príčina v úniku okysličovadla, ktoré sa dostalo k vysokotlakovému héliu. To následne spôsobilo výbuch, ktorý sa odohral len 100 milisekúnd pred plánovaných štartom motorov.

Ako chybový sa ukázal kontrolný ventil, z ktorého sa plyny pretlačili. Vysoký tlak ho doslova roztrhol a to napriek tomu, že bol vyrobený z titánu. Do úvahy sa berie aj možnosť, že mohlo dôjsť k chemickej reakcii medzi héliom a titán, ktorý mohol vytvoriť iskru. Tieto ventily tak budú nahradené jednorazovými tlakovými membránami, ktoré majú podobným prípadom zabrániť.

Zdroj: NASA

O autorovi
Martin Lajčák
Volám sa Maťo a momentálne som študentom vysokej školy. Medzi moje záľuby patria nové technológie, športovanie a nepohrdnem ani dobrou knihou. Môžeš ma sledovať aj na Instagrame - @matolajcak