V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Irán už nie je ďaleko od schopnosti vyrobiť atómovú bombu, uviedol Rafael Grossi, generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE), v rozhovore pre francúzsky denník Le Monde. Vyhlásenie prichádza len niekoľko hodín pred Grossiho návštevou Teheránu, ktorá predchádza ďalšiemu kolu nepriamych jadrových rokovaní medzi Iránom a Spojenými štátmi.

Podľa Grossiho Irán zatiaľ nedisponuje hotovou zbraňou, ale má už k dispozícii všetky potrebné diely, ktoré by jedného dňa mohol poskladať. Vývoj atómovej bomby prirovnal ku skladačke, kde jednotlivé technické a materiálové prvky do seba postupne zapadajú.

Grossiho vyjadrenie prišlo v čase, keď sa zvyšuje medzinárodná pozornosť na jadrový program Iránu. Islamská republika síce tvrdí, že jej jadrový program je výlučne mierový, no opakované obavy medzinárodného spoločenstva a správy MAAE naznačujú, že technologicky už Iránu k vojenskému využitiu jadrovej energie veľa nechýba.

Rokovania sa presúvajú z Ománu do Ríma

Šéf MAAE sa ešte v stredu presunie do Teheránu, kde má rokovať s iránskymi predstaviteľmi o vývoji jadrového programu aj o transparentnosti dohľadu nad nukleárnymi aktivitami krajiny. Návšteva prichádza tesne pred druhým kolom nepriamych rokovaní medzi Iránom a USA, ktoré sa majú uskutočniť v sobotu v Ríme.

Miesto rokovaní bolo pôvodne naplánované v Ománe, kde sa v hlavnom meste Maskat konalo aj prvé kolo minulú sobotu. Zmenu potvrdili iránske štátne médiá, ale Teherán sa voči nej postavil kriticky.

Rafael Mariano Grossi a Abbás Arakčí.
TASR

Hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Esmáíl Bakájí zmenu miesta rokovaní skritizoval na sociálnej sieti X ako nelogickú. Naznačil, že rozhodnutie možno chápať ako prejav nedostatku dobrej vôle zo strany americkej administratívy. Irán totiž dlhodobo preferuje neutrálny Omán ako miesto diplomatického vyjednávania.

Rokovania v oddelených miestnostiach

Prvé kolo prebehlo za neprítomnosti priameho kontaktu medzi delegáciami – účastníci rokovali v oddelených miestnostiach a ich komunikáciu sprostredkoval ománsky minister zahraničných vecí Badr al-Busajdí.

Irán zastupoval minister zahraničných vecí Abbás Arákčí, zatiaľ čo americkú stranu reprezentoval osobitný vyslanec administratívy Donalda Trumpa Steve Witkoff. Obe strany, ako aj Omán, rokovania označili za konštruktívne a vedené s rešpektom a dohodli sa na ich pokračovaní, hoci stále ide len o nepriamu formu dialógu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP