V správe boli použité materiály TASR.

Francúzska národná agentúra pre frekvencie (ANFR) v utorok nariadila spoločnosti Apple, aby s okamžitou platnosťou stiahla z francúzskeho trhu smartfóny iPhone 12, pretože údajne vyžarujú príliš vysokú úroveň elektromagnetického žiarenia. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AP.

Žiarenie presahuje normy EÚ

ANFR zároveň vyzvala spoločnosť Apple, aby využila všetky dostupné prostriedky na odstránenie tejto poruchy v telefónoch iPhone 12, ktoré sa už používajú. V prípade nesplnenia by Apple musela smartfóny získať späť od používateľov, ktorí si ich vopred zakúpili.

Francúzska agentúra nedávno preskúmala 141 telefónov vrátane modelov iPhone 12 s cieľom zistiť prítomnosť elektromagnetických vĺn, ktoré ľudské telo absorbuje. ANFR na základe výsledkov uviedla, že ak sa telefón nachádzal v ruke alebo vo vrecku nohavíc, úroveň absorpcie elektromagnetickej energie dosahovala až 5,74 wattu na kilogram, teda o 1,74 viac ako je norma Európskej únie.

Apple

Smartfóny iPhone 12 spĺňali štandardnú úroveň radiácie iba vtedy, ak sa v čase merania nachádzali v bunde alebo v kabelke. Problém zároveň zvýrazňuje dôležitosť noriem EÚ, ktoré sú často samozrejmosťou a bežný spotrebiteľ sa nad nimi nepozastavuje. Práve normy EÚ však donútili Apple vybaviť novú generáciu smartfónov iPhone 15 konektormi typu USB-C.

Apple nesúhlasí

Spoločnosť Apple tieto tvrdenia spochybnila a tvrdí, že jej zariadenia spĺňajú všetky predpisy týkajúce sa elektromagnetického žiarenia. Zároveň sprístupnila laboratórne výsledky vykonané spoločnosťou ako aj tretími stranami, ktoré majú dokazovať, že telefón štandardné normy radiácie spĺňa.

Apple sa problémom, rovnako ako mnohé iné technologické spoločnosti, problémom nevyhol a naďalej sa tiahne napríklad kauza „batterygate“. Ide o súdny spor spoločnosti Apple, ktorý sa týka zámerného spomaľovania určitých modelov iPhonu. Apple totiž s príchodom aktualizácie s označením 10.2.1, v januári 2017, začal na niektorých starších modeloch umelo spomaľovať výkon procesora.

Apple

Ako spomína portál 9to5Mac, zdá sa, že tento siahodlhý súdny spor sa konečne blíži ku koncu. Súd totiž zamietol posledné odvolanie – išlo o dva prípady, kedy sa spotrebitelia sťažovali, respektíve mali námietky proti tejto dohode a požadovali vyššie odškodné.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú