V správe sú materiály SITA a TASR.

Vo Fínsku uviedli do bežnej prevádzky výrazne oneskorený a nákladný nový jadrový reaktor, ktorý je podľa výrobnej kapacity najvýkonnejší v Európe. Reaktor Olkiluoto 3 už v marci 2022 pripojili do fínskej národnej siete a po testovacej fáze v nedeľu spustil pravidelnú výrobu. Vo Fínsku naposledy uviedli do prevádzky nový jadrový reaktor pred viac ako 40 rokmi.

Reaktor pomôže Fínsku dosiahnuť ciele uhlíkovej neutrality a zvýšiť energetickú bezpečnosť v čase, keď európske krajiny obmedzili dodávky ropy, plynu a iných energií z Ruska. „Výroba Olkiluoto 3 stabilizuje cenu elektriny a hrá dôležitú úlohu vo fínskej zelenej transformácii,“ vyjadril sa vo vyhlásení výkonný riaditeľ energetickej spoločnosti Teollisuuden Voima (TVO) Jarmo Tanhua. Spoločnosť dodala, že „objem výroby elektriny najväčšieho európskeho bloku jadrovej elektrárne je významným prírastkom k čistej domácej výrobe“.

Výstavba Olkiluoto 3, ktorý má kapacitu 1 600 megawattov, sa začala v roku 2005 a mali ju dokončiť o štyri roky neskôr. Projekt však sužovalo viacero technologických problémov, ktoré viedli k súdnym sporom. Podľa odborníkov je konečná cena reaktora zhruba 11 miliárd eur, čo je takmer trojnásobne viac, ako boli pôvodné odhady.

Fínsko má v súčasnosti päť jadrových reaktorov v dvoch elektrárňach, ktoré sa nachádzajú na pobreží Baltského mora. Spolu pokrývajú viac ako 40 percent dopytu po elektrickej energii v krajine.

Fíni zapínajú, Nemecko všetky vyradilo

Uvedenie fínskeho reaktora do prevádzky prišlo len deň po tom, čo Nemecko odstavilo tri svoje zostávajúce jadrové reaktory.

Nemecká ministerka životného prostredia Steffi Lemkeová kritizovala pokus aj bavorského premiéra Markusa Södera o presun zodpovednosti za jadrovú energetiku zo spolkovej vlády na spolkové krajiny. Výmena názorov prišla po tom, ako Nemecko cez víkend odstavilo svoje posledné nukleárne reaktory, informovala v nedeľu večer agentúra DPA, od ktorej TASR správu prevzala.

„Je priam deprimujúce, ako premiér ľahkovážne ignoruje otázky licenčného a ústavného práva a aspekty jadrovej bezpečnosti,“ povedala ministerka zo strany zelených pre pondelkové vydanie mníchovských novín Süddeutsche Zeitung.

Pripomenula, že podľa nemeckého základného zákona má kompetencie v oblasti jadrovej energetiky spolková vláda, pričom spolkové krajiny môžu vykonávať dohľad nad atómovými elektrárňami len na základe mandátu od spolkových inštitúcií.

Posledné tri jadrové elektrárne v Nemecku odpojili od siete v noci zo soboty na nedeľu. Jednou z nich bola Isar 2 v Bavorsku. Söder následne v novinách Bild am Sonntag žiadal opätovnú zmenu spolkového zákona o atómovej energii, aby mohli dostať kontrolu nad reaktormi spolkové krajiny. Takúto úpravu si želá, aby mohlo Bavorsko pokračovať v prevádzkovaní jadrového reaktora samo.

Na Södera z konzervatívnej Kresťansko-sociálnej únie sa za jeho návrh zniesol príval kritiky zo strany zelených. Viacerí aj vo vyjadrení pre DPA tvrdili, že jeho postup pripomína predvolebnú kampaň. Lemkeová poukázala na to, že keby niekto chcel jadrový reaktor znova spustiť, nestačilo by rozhodnutie o predĺžení prevádzky formou zákona, ale aj opä

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP