Banky sa musia vyvinúť, inak zaostanú, keďže veľké technologické firmy spôsobujú zmeny vo finančnom systéme, uviedol Medzinárodný menový systém (MMF). MMF v pondelok zverejnil správu s názvom The Rise of Digital Money (Vzostup digitálnych peňazí).

Jej autori Tobias Adrian a Tommaso Mancini-Griffoli tvrdia, že dve v súčasnosti najbežnejšie formy peňazí, hotovosť a bankové vklady, budú „čeliť tvrdej konkurencii a dokonca možno budú prekonané“. Podľa nich je však nepravdepodobné, že by banky zmizli, aj keď ich čoraz viac ohrozujú veľké technologické firmy a fintech startupy. Niektoré banky nepochybne zaostanú, ale iné sa vyvinú, musia to však urobiť rýchlo.

Centrálni bankári a politici v súčasnosti diskutujú o úlohe, ktorú budú technologické spoločnosti a digitálne meny hrať v bankovom a platobnom systéme. Podľa MMF sa musia politici a centrálne banky pripraviť na zmeny v oblasti bankovníctva. Správa MMF tvrdí, že tradičné banky majú isté výhody voči technologickým konkurentom, ako je napríklad možnosť úročenia vkladov. Veľké technologické spoločnosti a fintech startupy však dokážu poskytovať výhodné, atraktívne, lacné a dobre zabezpečené služby veľkému množstvu zákazníkov.

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú