
Aktualizované: Národný bezpečnostný úrad dnes zablokoval ďalší slovenský web, ktorý podľa jeho názoru šíril hoaxy a dezinformácie, najmä v súvislosti s ruskou vojenskou inváziou na Ukrajine.
K Hlavným správam, Armádnemu magazínu a Hlavnému denníku na príslušných webových adresách najnovšie pribudol aj portál Infovojna.bz.

Ako informoval Startitup, Infovojna si v posledných dňoch zaregistrovala doménu na Belize a adresu z koncovky .sk smeruje na Infovojna.bz. Tento krok by ale nemal mať pri „ochrane“ proti zablokovaniu zo strany NBÚ žiadny význam.
NBÚ totiž na základe rozhodnutia podľa zákona č. 69/2018, § 27b o blokovanie konkrétnych IP adries žiada priamo slovenských poskytovateľov internetového pripojenia či mobilných operátorov. Z tohto dôvodu je jedno, na doménu s akou koncovkou IP adresa smeruje.
Infovojna.bz je zatiaľ u niektorých Slovákov stále dostupná, blokovanie zrejme u providerov nabieha postupne. Celý zoznam webov, zatiaľ so štvoricou konšpiračných portálov, nájdeš na webe NBÚ. Z dôvodu „škodlivej aktivity“ sú zatiaľ zablokované do 30. júna 2022.
§ 27b(1) Úrad z vlastnej iniciatívy rozhoduje o blokovaní, spôsobe blokovania a vykonáva blokovanie, ak § 27c neustanovuje inak.(2) Rozhodnutie o blokovaní obsahuje najmäa) identifikáciu úradu,b) identifikáciu osoby, ktorá prevádzkuje infraštruktúru, na ktorej je blokovanie potrebné vykonať,c) identifikáciu škodlivého obsahu alebo škodlivej aktivity,d) dôvod blokovania,e) spôsob blokovania,f) lehotu na vykonanie blokovania, trvanie blokovania a možnosti jeho odblokovania,g) poučenie.(3) Škodlivým obsahom sa rozumie programový prostriedok alebo údaj, ktorý zapríčiňuje alebo môže zapríčiniť kybernetický bezpečnostný incident. Škodlivou aktivitou sa rozumie akákoľvek činnosť, ktorá zapríčiňuje alebo môže zapríčiniť kybernetický bezpečnostný incident, podvodnú činnosť, odcudzenie osobných údajov alebo citlivých údajov, závažné dezinformácie a iné formy hybridných hrozieb.(4) Úrad rozhodne o spôsobe blokovania podľa pravidiel blokovania tak, aby bolo účinné, účelné a primerané vo vzťahu k možným rizikám spojeným s blokovaním.(5) Rozhodnutie o blokovaní doručí úrad osobe, ktorá prevádzkuje infraštruktúru, na ktorej je blokovanie potrebné vykonať a ktorá je povinná vykonať blokovanie, a zabezpečí jeho vykonanie; na riadne zistenie takejto osoby je úrad oprávnený požiadať o spoluprácu orgán verejnej moci alebo inú osobu, ktorá je povinná tejto žiadosti bezodkladne vyhovieť.(6) Osoba, ktorá prevádzkuje infraštruktúru, na ktorej je blokovanie potrebné vykonať, je povinná na základe rozhodnutia o blokovaní zamedziť prevádzku spôsobom podľa rozhodnutia o blokovaní, inak blokovanie vykoná úrad; úrad je oprávnený požiadať o spoluprácu orgán verejnej moci alebo inú osobu, ktorá je povinná tejto žiadosti bezodkladne vyhovieť.(7) Rozhodnutím o blokovaní nie sú dotknuté postupy riešenia kybernetického bezpečnostného incidentu a postupy orgánov činných v trestnom konaní. Rozhodnutie o blokovaní je preskúmateľné súdom a správna žaloba nemá odkladný účinok.(8) Štátne orgány sú povinné bez meškania oznamovať úradu škodlivý obsah a škodlivé aktivity, ktoré zistia pri svojej činnosti.(9) Rozhodnúť o blokovaní škodlivého obsahu alebo škodlivej aktivity možno len s platnosťou do 30. júna 2022.
Pôvodný článok z 2. marca 2022: Slovenský Národný bezpečnostný úrad zablokoval konšpiračný web Hlavné správy, informuje Denník N.
„NBÚ rozhodol v zmysle zákona o kybernetickej bezpečnosti na základe dodaných a vyhodnotených podkladov od bezpečnostných zložiek štátu,“ povedal hovorca úradu Peter Habara.
Spomínaný zákon pritom na Slovensku schválili len pred pár dňami, v súvislosti so situáciou na Ukrajine, píše SITA. V piatok 25. februára ho parlament schválil v skrátenom legislatívnom konaní. Za zákon hlasovalo 82 poslancov zo 121 prítomných.
Samotné blokovanie škodlivého obsahu nerobí NBÚ ale „osoba, ktorá prevádzkuje infraštruktúru, na ktorej je blokovanie potrebné vykonať“ – malo by ísť o slovenských internetových providerov.
V dnešných časoch nič neobvyklé
Podobne tvrdo už pred pár dňami zakročila Česká republika, za výroky v podobnej rétorike schvalujúce inváziu Ruska tam môže hroziť aj väzenie.
EÚ tiež zakazuje aj vysielanie oveľa známejších a väčších ruských médií, napríklad televízie RT, ktorá preukázateľne šíri ruskú propagandu a nepravdivé informácie.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú

Mimozemský život na Venuši môže sklamať, jeho pôvod je nešťastne jednoduchý

Existujú, ale sú uväznení ako my. Odhalili krutú teóriu o mimozemšťanoch, čaká nás večná samota?

NASA čaká tragédia, Trump chce pochovať jej rozpočet. Američania zúria

Koniec prehrievania čipov. Výskumníci predstavili technológiu, ktorá dokáže operovať aj v láve

Až 2 000‑násobná úspora energie. Mozgom inšpirovaný čip môže priniesť revolúciu do sveta AI
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Môžu ti upchať cievy: Kardiológovia varujú pred populárnymi raňajkami Slovákov. Odporúčajú 3 zdravé náhrady
PREMIUMOdborník na osobné financie: Milionárom sa môžeš stať aj za 100 eur mesačne, má to však háčik

Endokrinologička odhalila nečakaný trik, ktorý pomáha s cukrom v krvi: Stačí zmena teploty pri každodennej potravine

Pravidlo 365 dní: Slovenskí vodiči prichádzajú o stovky eur pre banálnu chybu so ŠPZ. Netušia o dôležitej lehote

34-ročná matka premenila problém svojho dieťaťa na svetový hit: Stačil jediný produkt, dnes má tržby 90-tisíc mesačne
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Majú zásoby až 28 miliárd m³. Európa môže dostať silný zdroj plynu z nečakaného štátu
- Vysťahovali celé dediny, experti majú obavy. Silná veľmoc potajomky zosilňuje jadrový program
- Z priekopníckeho paliva urobia „novú ropu“. Arabi budujú čistú energiu za 270 miliárd dolárov
- Apple nečakane odstrihol Rusko. Drastický krok ochromí milióny ľudí
- Už 5 rokov sa ho ľudia nevedia nabažiť. Sci-fi s Tomom Hanksom dobýva internet, v kine ho nikto nevidel
-
- Majú zásoby až 28 miliárd m³. Európa môže dostať silný zdroj plynu z nečakaného štátu
- Vysťahovali celé dediny, experti majú obavy. Silná veľmoc potajomky zosilňuje jadrový program
- Apple nečakane odstrihol Rusko. Drastický krok ochromí milióny ľudí
- Na Slovensko dorazila nová TV stanica. Ponúka niektoré z najlepších seriálov súčasnosti
- Po 40 rokoch ožíva plán letu k Uránu. Táto raketa tam ľudstvo dostane v rekordom čase
-
- Majú zásoby až 810 miliónov m³. Do Európy začne prúdiť nový zdroj plynu, spustia ho rekordne rýchlo
- Lenivosť môže výjsť Slovákov draho. Od 15. apríla sa menia zákony o pneumatikách
- Majú zásoby až 28 miliárd m³. Európa môže dostať silný zdroj plynu z nečakaného štátu
- Česi postavili nezastaviteľný stroj s nosnosťou 1700 kg. Nasadí ho americká armáda
- Kia išla proti prúdu a mala pravdu. Do áut odmietla dať nenávidenú novinku, vodiči jej za to ďakujú
Astronómovia v pozore: K Slnku mieri kométa, ktorú môžu vidieť aj Slováci
Prípravy na najhoršie začali: Európa čelí podľa eurokomisára energetickej hrozbe
Našiel si si toto za stieračom? Daj si pozor, podvodníci skúšajú nebezpečný trik
Schyľuje sa k vojne ďalších dvoch veľmocí? Japonci rozmiestnili rakety s doletom 1000 km
Napätie v slovenskej automobilke vrcholí. Zamestnanci vyhlásili štrajkovú pohotovosť
Výpadok internetu v Iráne trvá už 30 dní, koniec je v nedohľadne
Skončí konečne striedanie letného a zimného času? Európania majú jasnú preferenciu
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Môžu ti upchať cievy: Kardiológovia varujú pred populárnymi raňajkami Slovákov. Odporúčajú 3 zdravé náhrady
PREMIUMOdborník na osobné financie: Milionárom sa môžeš stať aj za 100 eur mesačne, má to však háčik

Endokrinologička odhalila nečakaný trik, ktorý pomáha s cukrom v krvi: Stačí zmena teploty pri každodennej potravine

Pravidlo 365 dní: Slovenskí vodiči prichádzajú o stovky eur pre banálnu chybu so ŠPZ. Netušia o dôležitej lehote

