Slovensko má dostať ďalšie moderné obranné systémy. Tentoraz pôjde o systémy protivzdušnej obrany MANTIS, kedysi známe ako NBS-C-RAM. Správu priniesol portál Aktuality.sk, podľa ktorého má Slovensko dostať tieto systémy hneď dva.

Jedinečný systém

Na rozdiel od systémov ako je americký Patriot či ruské S-300 a S-400, MANTIS je určený na oveľa kratšiu vzdialenosť. Nie je totiž vybavený strelami alebo raketami, ale špeciálnou kinetickou muníciou. Za jedinú minútu zvládne jeho 35 mm kanón vystreliť až 1 000-krát.

Jedná sa o doplnenie súčasných kapacít systémami, ktoré vošli do výroby v roku 2011. Špecifický je muníciou, keďže každý projektil obsahuje ďalších 152 volfrámových projektilov s hmotnosťou 3,3 g, vďaka čomu dokáže paľba tohto systému pokryť pomerne veľkú plochu a spôsobiť silné poškodenie cieľa.

Zariadenie dosahuje hmotnosť 5 800 kg, vrátane munície a k jeho obsluhe je potrebná posádka pozostávajúca zo štyroch ľudí. Proti pomalým cieľom je dosah systému MANTIS až 5 km, proti rýchlejším „len“ približne 3 km.

Výhodou je rýchle rozoznávanie cieľov a tiež schopnosť okamžitej reakcie – systém MANTIS je schopný reagovať na blížiacu sa hrozbu oveľa rýchlejšie, ako systémy využívajúce rakety.

Zároveň má však oveľa menší dosah a je tak vhodný skôr pre obranu vojenských základní alebo iných kľúčových objektov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP