Lotyšsko v utorok spustilo crowdfundingovú kampaň s cieľom vyzbierať päť miliónov eur, za ktoré by potom kúpila dron pre Ukrajinu. Podobný krok už v minulosti podnikla aj Litva. Krajina pritom už dávnejšie označila Rusko za teroristický štát. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Kampaň skupinového financovania zorganizovali jeden lotyšský hudobník a jeden ukrajinský novinár, ktorí dúfajú, že po nákupe dronu sa im ho s pomocou lotyšského ministerstva obrany podarí dopraviť na Ukrajinu.

Podobnú iniciatívu vyvinula v júni aj Litva, v rámci ktorej ktorej sa Litovčanom za tri dni podarilo vyzbierať približne 5,9 milióna eur na nákup dronu Bayraktar pre Ukrajinu. Výrobca, turecká firma Baykar, následne oznámila, že stroj Vilniusu poskytne zdarma. Peniaze zo zbierky tak boli použité na vyzbrojenie uvedeného dronu a na humanitárnu pomoc pre Ukrajinu.

Krátko nato sa podobné kampane spustili aj v Poľsku, Nórsku a Kanade, píše agentúra DPA. Ukrajina zapojila Bayraktar ako účinnú zbraň proti ruským silám ihneď po začiatku invázie vo februári. V Poľsku napríklad vyzbierali necelých 5 miliónov eur, o čom sme ťa informovali v samostatnom článku.

Na Ukrajine by sa tiež mali nachádzať tajné drony z Pentagonu. Tie mali byť vyvinuté konkrétne za účelom nasadenia na Ukrajine.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP