Pád kryptoburzy FTX má silnú dohru a okrem jej zakladateľa a samozvaného „kráľa kryptomien“ Sama Bankmana-Frieda obvineniam amerických úradov čelia desiatky jeho spolupracovníkov. Dôvod na obavy však teraz má množstvo známych osobností a influencerov, ktorí investovanie do FTX verejne propagovali. Stali sa totiž súčasťou hromadnej žaloby.

Mesiac nevyšiel z domu

Na rýchlom vzostupe popularity kryptoburzy FTX sa v roku 2020 a 2021 výrazne podieľali aj známe osobnosti, ktoré burzu verejne podporovali a vystupovali v jej reklamných spotoch. O podporu slávnych mien FTX nemal núdzu, keďže investovanie do burzy propagovali napríklad známy komik Larry David, hviezda NFL Tom Brady, supermodelka Gisele Bundchen s jej manželom a hráčom NBA Stephenom Currym alebo niekdajšia ikona NBA Shaquille O’Neal.

Práve Shaquille O’Neal patril k hlavným ambasádorom skrachovanej kryptoburzy, teraz jeho meno spoločne s ďalšími figuruje na hromadnej žalobe, ktorú na FTX podali podvedení investori. Kým ostatní so spoluprácou s autoritami súhlasili, známy basketbalista sa podľa CNBC súdnemu predvolaniu ako jediný úspešne vyhýba. Basketbalista sa už mesiac skrýva vo svojom dome, najnovšie na sociálnych sieťach oznámil chorobu.

Na obrázku sa nachádza ilustračný bitcoin a Sam Bankman-Fried, zakladateľ FTX.
Unsplash/Jonathan Borba/CC/Cointelegraph (Úprava redakcie)

Podľa právnika Adama Moskowitza má na to basketbalista pravdepodobne dobrý dôvod, keďže obvinenia voči O’Nealovi majú patriť k najzávažnejším. „Je až ohromujúce aké opatrenia urobil, aby sa vyhol doručeniu súdneho predvolania. Iróniou je, že dostupné fakty proti nemu sú asi najhoršie spomedzi všetkých ambasádorov značky FTX,“ informuje New York Post.

Najskôr o nič nich nevedel, potom ich propagoval

O’Neal sa v minulom roku objavil vo viacerých reklamných spotoch FTX, jeho účasť na propagácii kryptoburzy bola pre mnohých prekvapením. Slávny basketbalista totiž ešte pár mesiacov pred tým deklaroval, že kryptomenám nerozumie a podľa neho vyzerajú až „príliš dobre na to, aby to bola pravda.“

Neskôr podľa žalujúceho právnika Adama Moskowitza O’Neal priznal, že k vstupu do sféry kryptomien ho nalákal jeho priateľ a aktívny hráč NBA Stephen Curry, ktorý ho oslovil s možnosťou zarobiť milióny dolárov ako ambasádor FTX.

Shaquille O’Neal podľa právnika ľudí zavádzal vyhlásením, že v FTX „ide naplno„. V skutočnosti však podľa Moskowitza v kryptomenách žiadne peniaze nemal a bol tak súčasťou Ponziho schémy, ktorou kryptoburza vo výsledku bola.

Basketbalista sa po páde FTX v decembri minulého roka obhajoval tým, že nebol ničím viac ako hovorcom a o skutočných problémoch kryptoburzy vôbec nevedel. Aj preto štátny žalobca podľa Coin Telegraph zvažuje vyradenie O’Nealovho mena spoločne s ďalšími zo žaloby.

Basketbalista však nič nenecháva na náhodu a podľa všetkého radšej zvolil taktiku skrývania. V problémoch sa po páde FTX v decembri minulého roka ocitli aj známi YouTuberi, ktorí skrachovanú burzu rovnako odporúčali.

Hlavným obvineným v kauze FTX naďalej zostáva jej zakladateľ a výkonný riaditeľ Sama Bankman-Fried, ktorý aktuálne čelí 12 obvineniam vrátane sprisahania s cieľom spáchať bankový podvod, podvodu s cennými papiermi či prania špinavých peňazí. V prípade dokázania viny Bankman-Friedovi hrozí 115 ročné väzenie, zakladateľ FTX však naďalej trvá na svojej nevine.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP