Život na Slovensku nie je jednoduchý. Je pritom celkom jedno, či pracuješ za minimálku niekde za pásom, alebo vedieš nadnárodnú technologickú spoločnosť, ktorá zbiera úspechy po celom svete. Je totiž celkom zrejmé, že niekde v cudzine by každému z nás mohlo byť o poznanie lepšie.

Svoje by o tom po novom vedela rozprávať aj dvojica spoluzakladateľov ESETu, Rudolf Hrubý a Maroš Grund. Tí sa, podľa informácií Denníka N, stali obeťou ohromného podvodu, ktorý pripomína praktiky z 90-tych rokov minulého storočia. Dvojica vrchných predstaviteľov slovenského technologického giganta ešte minulý rok odkúpila prostredníctvom spoločnosti Carlton Property väčšinový podiel z luxusného bratislavského hotela Carlton, ktorý sa nachádza na Hviezdoslavovom námestí.

Všetko to začalo nevinne

Tretinovým vlastníkom sa tiež stal známy podnikateľ v realitách, Filip Mikurčík, šéf kancelárie Arthur Real Estate Company. Mikurčík spolu s jednou neznámou ženou založili spoločnosť ADS Property (Hrubý a Grund boli investormi), ktorá sa stala vlastníkom firmy Carlton Property. Spoločníci si investíciu vo výške až 80 miliónov € podelili vskutku zaujímavým dielom, pričom sa nevyhli ani nemalej pôžičke od VÚB banky. Tá má vďaka tomuto úveru na budovy hotela záložné právo. Krátko po odkúpení tejto luxusnej nehnuteľnosti sa Filip Mikurčík vyjadril pre Trend nasledovne:

„Pán Grund a pán Hrubý zabezpečili financie, čo je investorská pozícia, ja príležitosť a realizáciu, čo je pozícia developera.“

Teraz sa však zdá, že Mikurčíkovi pozícia developera veľmi nevyhovovala, a tak sa stal 21. júla 2017 väčšinovým majiteľom. Ako sa mu to však podarilo? Až priveľmi jednoducho. Stačilo mu zvýšiť základné imanie Carlton Property o 55-tisíc €, čím získal väčšinové vlastníctvo hotela. Vklad spoločníkov firmy ADS Property do základného imania spoločnosti Carlton Property totiž dosahoval výšku len 5000 €.

Zobraziť celú galériu (2)
Rudolf Hrubý a Maroš Grund, zdroj fotografie: ESET

Na podvode sa však podielali dvaja

Ak ti stále nie je jasné, kde konkrétne sa skrýva háčik, tak pozorne čítaj ďalej. Na tento vklad mu z pochopiteľných dôvodov jeho dvaja spoločníci neudelili súhlas. V tom sa však z čista jasna objavil istý Tomáš Hvožďara, ktorý vyhlásil, že disponuje splnomocnením od spoločnosti ADS, v mene ktorej môže konať. Toto splnomocnenie bolo právoplatné, avšak pochádza ešte z roku 2015, kedy bol Mikurčík jediným konateľom tejto spoločnosti.

Nenechaj si ujsť
Branislav Orlík z ESETu: Sú dnes smartfóny zariadenia, ktoré potrebujú najlepšiu antivírusovú ochranu?

Hvožďara tak prijal rozhodnutie o navýšení základného imania, vďaka čomu Mikurčík vyšachoval svojich dvoch spoločníkov z hry a s podielom až 91,6 % sa stal oficiálne väčšinovým vlastníkom hotela Carlton. Grundovi a Hrubému teda nezostávalo nič iné, ako začať riešiť nekalé praktiky ich spoločníka právnou cestou.

Zobraziť celú galériu (2)
Erik Mikurčík, zdroj fotografie: Arthur Real Estate Company

Na Mikurčíka teda spoločne podali viacero trestných oznámení, pričom jednu časť z nich vyšetruje NAKA a druhú polícia. Hlavný aktér tohto podvodu nechcel transakciu bližšie komentovať, no pre Denník N sa vyjadril nasledovne.

„V tejto chvíli prebiehajú mimosúdne rokovania, na ktorých sa všetky zúčastnené strany dokonca zaviazali, že spor nebudú verejne komentovať. Ubezpečujem však, že k podvodom ani k nekalým úmyslom z našej strany neprišlo. Rešpektujeme záujmy všetkých strán sporu, ako i rozhodnutia verejných orgánov.“

To, akú budú mať tieto udalosti dohru, jasné nie je, no určite o tejto kauze budeme znova počuť. Na našom malom Slovensku sa tak dejú vskutku megalomanské podvody, za ktoré by sa nehanbili ani v najväčších štátoch za našimi hranicami.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom