Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vážený produktový manažér Branislav Orlík z ESETu sa s nami porozprával o horúcich témach zo cyber bezpečnosti a celkovo o smerovaní našej najúspešnej firmy, ktorá robí Slovensku dobré meno aj za hranicami. Potrebujeme antivírusy v smartfónoch alebo počítačoch? Dáva dostatočný priestor ESET študentom? Aj toto sú jedny z otázok, na ktoré sa môžeš tešiť.

Ahoj Branislav. Akú úlohu zastávaš v ESETE a čo je tvojou hlavnou náplňou práce?

Moja pozícia sa nazýva Product Manager. Konkrétne sa v ESETe špecializujem na mobilné aplikácie a aktivity s nimi spojené. Mojou hlavnou náplňou práce je navrhovať funkcionalitu a produkty, ktoré bude naša spoločnosť ponúkať na predaj prostredníctvom svojej celosvetovej predajnej siete.

Ako vyzerá život „produkťáka“ vo svetovej firme so slovenskými koreňmi? Veľa cestovania či skôr dlhočízne vysedávanie v kancelárii? :) 

Z každého trochu. Ak chceme vymyslieť a vyrobiť kvalitný produkt, predchádza tomu veľa prieskumu trhov, konkurencie, sledovania trendov a to sa zo stoličky dá robiť len obmedzene. Nič vám nedá lepší prehľad o potrebách trhu ako face2face rozhovory s konečnými používateľmi, alebo navštevovanie odborných konferencií a výstav.

Myslím si a aj ty mi dáš určite za pravdu, že úspešná cesta na takýto lukratívny post bola pomerne náročná a hlavne s mnohými prekážkami. Ako si sa teda dostal na pozíciu produktového manažéra v ESET?  

Mal som výhodu skoro desaťročných skúseností s produktovým managementom v známych medzinárodných spoločnostiach. Musím priznať, že produktový manažment pre softvérové produkty má svoje špecifiká, ktoré som sa musel naučiť. Taktiež bola výzva pracovať v centrále medzinárodnej spoločnosti a komunikovať s rôznymi kultúrami a biznis zvyklosťami – ráno s kolegami v Ázii a podvečer s kolegami v Amerike. Je obrovskou motiváciou a zároveň zodpovednosťou byť v práci obklopený veľmi schopnými ľuďmi, od ktorých sa dá veľa naučiť a zlepšovať sa v tom, čo robím.

Zobraziť celú galériu (3)
Branislav Orlík archív

Koľko ľudí momentálne využíva antivírusy ESET na všetkých dostupných platformách po celom svete?

Je to vyše 100 miliónov používateľov.

Mnoho používateľov sa v poslednej dobe zastáva názoru, že antivírusy už nie sú nutnou súčasťou moderných operačných systémov. Súhlasíš alebo si zásadne proti takýmto tvrdeniam?

Je na rozhodnutí konkrétnych používateľov, ako si cenia svoje dáta a obsah svojich počítačov či smartfónov. Malvér už nefunguje tak ako kedysi, že pri infekcii človek videl, že niečo nie je v poriadku. Teraz je úlohou škodlivého kódu skrývať sa čo najlepšie alebo používateľovi hlasne oznámiť, že sa infikoval, nedostane sa k svojim dátam a musí za ne zaplatiť výkupné. Predstavte si, že máte v počítači alebo mobile uložené rodinné fotografie a zrazu sa k nim už neviete dostať. To človeka zamrzí. Tiež už neplatí to, že človek musí na infekciu niečo stiahnuť, nainštalovať alebo na niečo kliknúť.

Nenechaj si ujsť
Jeden z bývalých vývojárov Mozilly sa vyjadril k antivírusom: Nepotrebujeme ich a škodia počítačom

Napríklad pri drive-by downloadoch stačí, aby človek otvoril legitímnu webstránku, ktorý však útočník infikoval. Prípadne napadol jej inzertný systém. V súčasnosti jednoducho človek nevidí presne všetko, čo sa v jeho počítači alebo zariadení deje a tým pádom sa predtým nedokáže brániť sám. Ja osobne by som si určite netrúfol surfovať po webe alebo používať iné online služby bez zabezpečenia.

Špeciálnou kategóriou sú potom mobilné OS, najmä teda Android, kde sú síce antivírusy dostupné, je ich neúrekom, no veľa ľudí ich jednoducho ignoruje. Sú teda antivírusy na smartfónoch v dnešnej dobe, ktorá prešpikovaná rôznymi aplikáciami či službami, rovnako nutnosťou? 

Platí to isté ako v predošlej odpovedi, s tým že sledujeme veľký nárast používania smartfónov a tabletov aj na iné účely ako telefonovanie a SMS-kovanie v porovnaní s dávnejším obdobím. Dnes majú používatelia vo svojich zariadeniach oveľa cennejšie a citlivejšie informácie. Tak isto začínajú dbať o súkromie. Tu je živná pôda pre výrobcov škodlivého softvéru, ktorí vedia zarobiť už nielen na ukradnutí prístupov k vašim účtom, ale aj na získaní vašich  kontaktov, polohy, vašom online správaní a podobne.

Tieto údaje môžu neskôr zneužiť. Zároveň dokážu útočníci zablokovať prístup do zariadenia aj v prípade smartfónov, nie je to hrozba zameraná len na desktopy. Škodlivý kód jednoducho človeku nedovolí dostať sa do zariadenia a za odblokovanie požaduje od obete výkupné. Zbaviť sa potom takéhoto škodlivého kódu je potom takmer nemožné, preto je pri niektorých typoch škodlivých kódov tak dôležitá prevencia.

Koľko bezpečnostných hrozieb odhalíte zvyčajne počas jedného dňa?

ESET každý deň zaznamenáva 200-400 tisíc unikátnych vzoriek škodlivého kódu.

Akú najhoršiu skúsenosť máš s útokmi zo strany hackerov, s ktorou sa musel ESET doteraz vysporiadať?

Pri tak veľkom množstve malvéru sa nedá analyzovať každá vzorka separátne, primárne je, aby sme malvér chytali a chránili pred ním používateľov. Sekundárne malvér analyzujeme, to znamená, že sa snažíme zistiť, čo presne je jeho cieľom alebo skrytým významom. Medzi príklady, ktoré boli naozaj náročné na analýzu, určite patrí Industroyer. Je to škodlivý kód, ktorý napadol ukrajinskú distribučnú sieť elektrickej energie a reálne pripravil obyvateľov o elektrinu.

Mnoho študentov v IT sektore by určite rado pracovalo neskôr práve v ESETE, keďže patrí medzi suverénnych trendsetterov. Patrí teda spoločnosť k tým, ktorá podporuje rozvoj mladých talentov na stredných či vysokých školách?

Dlhodobo pracujeme s viacerými univerzitami. Pred pár rokmi sme zároveň na FIIT STU otvorili Výskumné centrum, v ktorého priestoroch sa momentálne venujeme študentom, ktorých zaujíma reverzné inžinierstvo a programovanie v C++. Môžu ho navštevovať študenti nie len z FIT-ky a FEI-ky ale aj z MatFyzu z Univerzity Komenského.

O aké pracovné pozície je zvyčajne najväčší záujem?

Najviac životopisov nám chodí na pozície marketingových špecialistov a nákupcov. Najťažšie je ale pre nás vybrať kvalitných programátorov a analytikov.

Čo by si odkázal pre budúcich IT špecialistov, mladých „produkťákov“ a iných študentov, ktorí to chcú na slovenské pomery dotiahnuť ďaleko a hlavne do nejakej svetovej firmy? Máš pre nich špeciálny recept úspechu? 

Dnes majú mladí ľudia mnoho príležitostí ako sa vzdelávať v IT. Mnoho slovenských aj medzinárodných firiem vrátane ESETu poskytuje rôzne formy zamestnania či praxe pre študentov popri škole. To je ideálna príležitosť privoňať k reálnemu IT a vybrať si svoj smer, v ktorom sa budú ďalej vzdelávať.  Veľmi dôležité je nebáť sa a veriť vo svoje schopnosti. Kedže stále rastieme, ESET neustále hľadá nových schopných ľudí.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú