Najväčší špecializovaný elektrodom na Slovensku zmenil po schválení valného zhromaždenia svoje účtovné obdobie. Miesto kalendárneho roka prešla spoločnosť na hospodársky rok. Počas skráteného účtovného obdobia v roku 2018 mal NAY tržby vo výške 60,51 miliónov eur, no miesto zisku sa ocitol v státisícových stratách.

V roku 2017 zaznamenala spoločnosť NAY nielen nárast tržieb na 274,4 miliónov eur, ale v porovnaní s rokom 2016 zvýšila aj svoj zisk, a to o celých 18 %, čo predstavuje až 5,161 miliónov eur. Informácie zverejnil portál FinStat.sk. Finančné výsledky spoločnosti sa však v minulom roku zásadne zmenili, dôvodom čoho mala byť aj zmena účtovného obdobia na hospodársky rok, ktorý pre NAY trval v roku 2018 od 1. januára do 31. marca.

Vysoké straty môže neskôr znova nahradiť zisk

Za toto 3-mesačné obdobie si spoločnosť pripísala predbežné tržby z predaja tovaru vo výške približne 294 miliónov eur. Celkový zisk však výrazne klesol a dostal sa do červených čísel. Od začiatku januára do konca marca vykázal NAY stratu 640 736 €. Súlad účtovného obdobia s hospodárskou činnosťou firmy mal podľa vyjadrení finančnej manažérky, PhDr. Zuzany Juríkovej, umožniť lepšiu optimalizáciu hospodárskych nákladov vo vzťahu k hospodárskemu cyklu.

Nenechaj si ujsť
Na Slovensko prichádza investícia. Americká spoločnosť odkúpila významného hráča na IT trhu

„Hospodársky výsledok za skrátené účtovné obdobie od 01.januára 2018 do 31. marca 2018, ktorý predstavoval stratu vo výške cca 641 tis €, reflektuje charakter hospodárskeho cyklu spoločnosti NAY a.s. – začiatkom roku 2018 spoločnosť realizovala veľké výpredajové akcie.

V súčinnosti s legislatívou v oblasti účtovníctva a daní musela spoločnosť NAY a.s. uskutočniť aj v rámci tohto skráteného účtovného obdobia všetky závierkové operácie, čo sa taktiež negatívne prejavilo na hospodárskom výsledku a ďalších finančných ukazovateľoch, vrátane zadĺženosti,“ vyjadrila sa pre FonTech.sk finančná manažérka spoločnosti NAY, PhDr. Zuzana Juríková.

Za státisícové straty tak môže podľa vyjadrení práve krátke zúčtovacie obdobie a výpredajové akcie zo začiatku minulého roka. Tento najväčší maloobchodný predajca elektroniky má pritom na Slovensku až 25 % trhového podielu. Od roku 2014 sa až do roku 2018 NAY neocitol v strate. Jeho zisky sa násobili z 1,16 miliónov eur v roku 2014 až na 5,16 miliónov eur v roku 2017, kedy spoločnosť zaznamenala aj rekordnú EBITDU.

Vďaka vyššej efektivite a rastu tržieb sme dosiahli i rekordnú EBITDU, ktorá nám umožňuje ešte viac investovať do informačných systémov, do pracovného prostredia našich zamestnancov, do ich profesionálneho rastu a v neposlednom rade aj do ich odmien,“ vyjadril sa vo výročnej správe za rok 2017 Ing. Peter Zálešák, predseda predstavenstva spoločnosti NAY.

Aktuálne NAY zaznamenáva výrazné straty, no do čiernych čísel sa môže opäť dostať už v ďalšom hospodárskom roku, ktorý začína 1. apríla a končí 31. marca nasledujúceho roku. Spoločnosť bude naďalej upevňovať svoju pozíciu na trhu a zákazníkom chce priniesť ešte lepšie služby a sortiment tovaru, ktoré môžu v konečnom dôsledku prispieť k opätovným ziskom.

„V novom účtovnom období 2018/2019 sa budeme naďalej usilovať o upevnenie svojej trhovej pozície. Rovnako sa naďalej budeme usilovať o posilnenie a podporu internetového predaja,“ vyjadrila sa spoločnosť vo výročnej správe.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom