Po dlhom rozhodovaní nakoniec Správa potravín a liečiv v USA zakázala výrobu, distribúciu a predaj ochutených náplní v cartidgoch do e-cigariet. Zákaz sa týka ovocných a sladkých náplní, pričom výnimkou sú len tabakové a mentolové príchute, ktoré môžu byť naďalej dostupné, informuje Engadget. Ide o reakciu na tamojšie problémy v oblasti vapingu a zvýšený záujem o e-cigarety u mladistvých, ktorých mali podľa úradov lákať práve ochutené náplne.

V Spojených štátoch sa už dlhé mesiace množia prípady zdravotných problémov vaperov, ktorí skončili kvôli nelegálnym náplniam v nemocnici a desiatky z nich zomreli. Centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb označilo tieto problémy za chorobu EVALI, ktorá mala v závere minulého roka na svedomí 2 561 hospitalizácií vaperov a celkovo 55 úmrtí v 27 amerických štátoch. Problémom sú však nelegálne náplne z ulice s obsahom vitamínu E, ktorý s týmito prípadmi spojilo aj Centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb.

Vaperi v USA si čoskoro ochutené náplne v cartridgoch nekúpia

Reakciou na sled týchto udalostí bola zo strany mnohých úradov a politikov snaha o zákaz predaja ochutených náplní do e-cigariet. Problémy v USA sa však spájajú s odlišným druhom náplní, a to cartridgami s THC z nelegálnej výroby.

Práve tie boli najčastejšie označované ako príčina celej „epidémie“ v štátoch a spôsobili vaperom rad zdravotných problémov. Správa potravín a liečiv však včera vydala zákaz, ktorým chce zabrániť výrobe a predaju ochutených ovocných a sladkých náplní do e-cigariet.

Zobraziť celú galériu (0)
Elektronická cigareta produkuje preukázateľne menšie množstvo škodlivých látok ako klasická cigareta. Vapovanie je menej škodlivé aj podľa britskej spoločnosti pre výskum rakoviny, Cancer Research UK. Zdroj: Pixabay

Výrobcovia a distribútori majú na splnenie nových požiadaviek 30-dňovú lehotu. Reštrikcia sa však týka iba výroby ochutených náplní v tzv. cartridgoch v menej výkonných e-cigaretách, ktoré bývajú označované ako PODy. Do tejto kategórie spadajú aj e-cigarety spoločnosti Juul.

Práve cartidge s obsahom ochutených náplní a nikotínom majú byť pre mladistvých najľahšie dostupné. Americký kongres, v snahe zabrániť predajú tabakových výrobcov a elektronických cigariet či náplní mladým ľuďom, zvýšil vekovú hranicu na kúpu týchto produktov.

Zmena platí v prípade všetkých nikotínových produktov. V USA sa týmto spôsobom stanovil minimálny vek na 21 rokov, informoval BuzzFeedNews.

V mnohých amerických štátoch bola situácia podobná ako na Slovensku a mladí si mohli oficiálne tabakové produkty a e-cigarety s náplňami kupovať od 18 rokov. Mnohí predajcovia však napriek tomu predávali tieto produkty aj mladším zákazníkom, prípadne si teenageri našli cestu, ako sa k nim dostať.

Ďalšie články

Úrady našli jeden zo zdrojov
V USA zatkli ľudí za výrobu nelegálnych náplní s THC do e-cigariet. Jeden zo štátov dokonca pozastavil zákaz predaja ochutených náplní
Kde je pravda?
Aká je pravda o smrtiacich nelegálnych náplniach do e-cigariet a čo spája Trumpa s tabakovým priemyslom?
Slovenskí vaperi nemajú dôvod na obavy
Smrť ďalších ľudí a stovky nových hospitalizácií po vapovaní nelegálnych naplní: Zbytočný rozruch je aj na Slovensku

Nové pravidlá tak rušia predaj ochutených náplní v cartridgoch, okrem tabakových a mentolových, no vaperi stále majú možnosť kúpiť si náplne s najrôznejšími príchuťami do výkonnejších druhov e-cigariet s vlastným tankom na dopĺňanie liquidu.

Na Slovensku a v rámci celej Európskej únie je situácia odlišná. Pri výrobe náplní platia prísne pravidlá a každý liquid musí mať pri predaji vlastný bezpečnostný list. V EÚ bol doteraz zaznamenaný iba jediný prípad úmrtia človeka po vapovaní, ktorý má však nejasné pozadie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom