Aplikácie slovenskej IT spoločnosti EEA žnú svetový úspech, obľube sa podľa nej tešia aj v Muskovej kozmickej spoločnosti SpaceX. Obzvlášť si obľúbili jednu konkrétnu aplikáciu po tom, čo došlo k veľkému globálnemu bezpečnostnému incidentu, ktorý je spojený s platformou Java.

Pomohli Muskovej firme

IT experti z USA sa obzvlášť tešia z aplikácie Jolokia Monitoring Agent, ktorá sa v praxi osvedčila ako dostatočne silná na odolanie hackerským útokom. Jedná sa o monitorovací systém sprístupňujúci dôležité dáta v Jire, ktorú využívajú spoločnosti pre editovanie chýb napríklad počas riadenia projektov.

„Americkí admini nás kontaktovali s otázkou ohľadom bezpečnosti aplikácie Jolokia Monitoring Agent. Stalo sa tak krátko po tom, čo sa objavil globálny bezpečnostný incident. Konkrétne išlo o chybu v open source knižnici na platforme Java. Zaujímali sa, či je ochrana dostatočne silná na to, aby odolala hackerom,“ vysvetľuje Jozef Kotlár, IT architekt spoločnosti EEA.

Gabriel Lachmann, riaditeľ spoločnosti EEA. Zdroj: BiQ Group/HustáKomunikejšn

„Poskytli sme im komplexnú podporu inštalácie, aby našu aplikáciu mohli používať pre svoje procesy. Medzi ďalšími dvoma aplikáciami je Natural Searcher for Jira, ktorá umožňuje prehľadnosť procesov a správne zobrazenie usporiadania grafov. Search fields gadget for Jira uľahčuje používateľom vyhľadávanie,“ dodáva Kotlár.

SpaceX ako kybernetická pevnosť

Z kybernetického hľadiska sa spoločnosť SpaceX stala obzvlášť zaujímavou v posledných mesiacoch, keď dokázala ubrániť svoju satelitnú konšteláciu Starlink poskytujúcu internetové pripojenie na takmer celom svete a tiež na Ukrajine pred ruskými hackermi. Efektivita a flexibilita defenzívy zapôsobila natoľko, že sa o ňu začal zaujímať dokonca aj Pentagón, podľa ktorého sa môžu budúci armádni IT experti od Muskovej spoločnosti veľa naučiť.

Špička na trhu

Aplikácie firmy EEA, ktorá je súčasťou BiQ Group, sa už po druhý krát umiestnili v exkluzívnom rebríčku najpoužívanejších aplikácií v platforma Atlassian, pričom ju spoločnosť Blended Perspektive dokonca zaradila aj do Klubu 500. Za vývojom aplikácie využívanej aj spoločnosťou SpaceX stojí práve Jozef Kotlár, ktorý začal ako programátor s C++ a dnes sa venuje primárne Jave a Pythonu.

Boris Zovčák, COO a spoluzakladateľ BiQ Group. Zdroj: BiQ Group/HustáKomunikejšn

Skupina BiQ Group je tvorená piatimi špecializovanými spoločnosťami, ktoré sa nachádzajú v dvanástich pobočkách v Česku a na Slovensku. Okrem toho ju tvorí cez 400 vývojárov a expertov, ktorí realizujú projekty pre známe spoločnosti ako T-Mobile, ISIC či dokonca Škoda a množstvo ďalších.

Prvou získanou spoločnosťou sa stala v roku 2019 firma Novasoft  so špecializáciou na na svet podnikového systému SAP používaného v najväčších spoločnostiach naprieč hospodárskymi odvetviami.

Ešte v tom roku sa pridala aj spoločnosť Blueberry, ktorá dnes patrí pod pobočku BOOTIQ a súčasťou BiQ Group je okrem EEA aj firma Bluesoft z českého Brna.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP