Od významného štartu rakety Falcon 9 s modulom pre ľudskú posádku neubehol ani týždeň a SpaceX už stihol medzitým vyniesť do vesmíru ďalších 60 svojich satelitov Starlink. Raketa vyštartovala z pobrežia Floridy počas štvrtkového rána. Dokopy tak už SpaceX vypustil, spolu s poslednou várkou, až 480 satelitov Starlink, informuje The Verge. Dnešná misia však bola v niečom výnimočná. Spoločnosť totiž testuje nové riešenie, ktoré má pomôcť predovšetkým astronómom.

Táto misia odštartovala na Myse Canaveral ráno o 3:25 nášho času. Falcon 9 sa tak opäť podpísal pod ďalší úspešný štart so satelitmi Starlink. Už 2 minúty a 40 sekúnd po štarte došlo k odpojeniu 1. stupňa rakety, ktorý sa znova úspešne vrátil späť na dronovú loď  Just Read the Instructions. Pristátie prebehlo bez akýchkoľvek problémov.

Štart rakety Falcon 9. Zdroj: SpaceX/YouTube

Pri tejto misii bol využitý prvý stupeň, ktorý už letel v predošlých 4 misiách a táto bola jeho piata s úspešným návratom na loď, kde pristál len 8 minút a 45 sekúnd po štarte.

Obe polovice nosa rakety mali byť potom zachytené zhruba o 40 minút neskôr pomocou lodí Ms. Tree a Ms. Chief na mori, no SpaceX zatiaľ nezverejnil informácie, či bol tento pokus úspešný.

Nenechaj si ujsť
Slováci zdieľajú hoax o spolupráci slovenskej firmy so SpaceX. Komponenty pre Crew Dragon nevyrábala

V minulosti sa záchrana týchto častí viackrát nevydarila. K vypusteniu tejto várky satelitov Starlink potom došlo zhruba 15 minút po štarte. Ako v prípade predošlých misií, aj v tejto sa Starlinky od seba oddelia a v nasledujúcich dňoch a týždňov budú využívať zabudovaný pohon, aby sa dostali na cieľovú orbitálnu dráhu.

SpaceX testuje v novej várke špeciálne tienidlo. Má zabrániť odrážaniu slnečných lúčov od satelitov

K doterajším 420 satelitom tak SpaceX pridal ďalších 60 Starlinkov, z ktorých je však jeden odlišný, informuje TechCrunch. Firma ho totiž vybavila tienidlom, ktoré má zabrániť odrážaniu slnečných lúčov od reflektívnych častí, najmä antén.

Tento problém spôsoboval ťažkosti astronómom pri pozorovaniach nočnej oblohy. Komunita týchto vedcov na situáciu upozorňuje už dlhé mesiace.

Spočiatku prišiel SpaceX so špeciálnym náterom, ktorým potrel jeden zo satelitov. To sa však ukázalo byť nedostatočným riešením, a tak prišli na rad práve spomínané tienidlá.

Špeciálny náter síce znížil reflektívnosť povrchu o zhruba 55 %, no svetlo sa od nich v infračervenom spektre stále odrážalo. Navyše, tieto časti satelitu pokryté náterom sa prehrievali, a tak SpaceX prišiel s druhou alternatívou.

SpaceX upravil povrch jedného zo satelitov Starlink. Takto vyzerá s čiernym náterom. Zdroj: SpaceX

Nové tienidlo na jednom zo satelitov má výrazne znížiť odraz svetla a spoločnosť bude monitorovať účinnosť tohto riešenia. V prípade, že by bolo tienidlo dostatočným riešením problému, môže ho aplikovať v ďalších Starlinkoch.

Pokiaľ by však ani to nefungovalo, ďalšou alternatívou môže byť pootočenie satelitov, čím sa zmení uhol, pod ktorým sa slnečné lúče odrážajú.

Starlinky vidieť aj nad Slovenskom

Astronómovia totiž upozorňovali na zásadný problém s reflektívnym povrchom Starlinkov, ktoré prekážali pri fotografovaní a pozorovaní nočnej oblohy. Dokonca bolo možné „vláčiky“ týchto satelitov pozorovať aj voľným okom.

Takéto pozorovanie je možné aj u nás, no najprv je vhodné zistiť si, kedy budú Starlinky prelietať nad našim územím. Tejto téme sme sa bližšie venovali v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú