Spoločnosť SpaceX sa chystá na let rakety Falcon 9, ktorá vynesie na obežnú dráhu ďalšie satelity Starlink. Ak by sa uskutočnila misia len o pár hodín skôr, prvý stupeň by trhol doterajší rekord v opakovanom použití – ten je zatiaľ 27 dní, 4 hodín a 4 minúty. Dnešný to zvládol za 27 dní, 8 hodiny a 21 minút, informuje Everyday Astronaut.

19:39

Satelity Starlink sa odpojili od druhého stupňa, na svoju cieľovú orbitu sa dostanú pomocou vlastného iónového pohonu. Celá misia prebehla ukážkovo a bez chýb, najbližšia misia SpaceX bude pravdepodobne Crew-2, kedy spoločnosť vynesie na ISS posádku štyroch astronautov.

18:44

Prvý stupeň ukážkovo pristál na autonómnej morskej plošine OCISLY (Of Course I Still Love You), ide o jeho siedme pristátie a stáva sa tretím boosterom spoločnosti SpaceX, ktorý tento dôležitý míľnik dosiahol. Signál z OCISLY síce vypadol, avšak Falcon 9 naďalej vysielal a pristátie zachytil takmer bez prerušenia.

Aktualizácia 18:34

Raketa Falcon 9 úspešne vzlietla a so 60 satelitmi Starlink mieri na nízku obežnú dráhu Zeme. Všetky systémy vykazujú nominálne parametre a let prebieha ukážkovo.

Síce žiadne prvenstvo, napriek tomu dôležitá misia

Misia Starlink 23 je pre SpaceX, rovnako ako každá iná misia s internetovými satelitmi, nesmierne dôležitá. Ziskami z tejto konštelácie chcú v budúcnosti financovať náročnú kolonizáciu Marsu. Dnešná misia sa má uskutočniť už o 18:34 a sledovať ju bude možné v živom vysielaní spoločnosti SpaceX. Pravdepodobnosť pre vyhovujúce počasie je na úrovni 90 %.

Misia je dôležitá aj z hľadiska opakovateľnej použiteľnosti rakiet Falcon 9. Prvý stupeň s označením B1058 totiž v minulosti pristál už šesťkrát a v prípade úspechu pôjde len o tretí booster, ktorý letel sedemkrát (tými ďalšími sú B1049 a B1051).

B1058 v minulosti vyniesol do vesmíru dvoch astronautov pre misiu Demo-2, následne vyniesol do vesmíru juhokórejský armádny satelit, nákladnú kapsulu Dragon (prvé zásobovanie Medzinárodnej vesmírnej stanice v druhej fáze kontraktu), dve misie Starlink a rekordnú misiu Transporter-1, ktorá dostala do kozmu až 143 satelitov.

Čísla SpaceX rastú neskutočnou rýchlosťou

Ďalších 60 satelitov Starlink znamená, že ich SpaceX vyniesol na obežnú dráhu dohromady 1 445 – niektoré z nich podstúpili kontrolovaný opätovný vstup do atmosféry, keďže šlo o staršie verzie. Podľa dokumentov podaných na Federálnu komisiu pre komunikáciu táto várka satelitov nie je vybavená laserovou komunikáciou ako tomu bolo v prípade niektorých minulých misií. Laserová komunikácia medzi satelitmi znamená, že nie je potrebné využitie pozemných staníc a je obzvlášť výhodná pri satelitoch na polárnej obežnej dráhe.

SpaceX

Satelity Starlink sa na obežnej dráhe neodvratne akumulujú a služba príde čoskoro aj na Slovensko, rezervácie sú otvorené a SpaceX ich bude vybavovať na základe toho, v akom poradí boli vykonané. Spoločnosť sa chystá pokryť väčšinu Zeme už do konca tohto roka, pričom podľa niektorých pôjde o prvú ľudskú štruktúru, ktorá bude viditeľná aj zo vzdialeného vesmíru, a teda aj pre mimozemské civilizácie.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú