Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Mnohí fanúšikovia vesmírnych letov boli sklamaní, keď v stredu, sedemnásť minút pred štartom, prišiel z centrály príkaz o odložení misie Demo-2. Dlho očakávaný štart bol pre nepriaznivé poveternostné podmienky presunutý na sobotu 30. mája. O 21:22 stredoeurópskeho času z Mysu Canaveral na Floride vyštartuje raketa spoločnosti SpaceX nesúca kapsulu s dvojicou astronautov. Jej cieľom je ISS, ku ktorej sa má kapsula Crew Dragon podľa plánov pripojiť približne o deň neskôr.

Takmer všetky informácie o misii Demo-2 zhrnul anglický denník The Telegraph, no o mnohých faktoch sme už informovali aj my v našich článkoch. Vďaka spolupráci americkej vesmírnej agentúry NASA a súkromnej firmy SpaceX sa prvýkrát po deviatich rokoch na ISS dostanú americkí astronauti iným spôsobom ako z ruského kozmodrómu Bajkonur.

Do akej miery pôjde o historicky prvý let astronautov z americkej pôdy po 9 rokoch?

Ak NASA chcela na Medzinárodnú vesmírnu stanicu dostať svojich astronautov, musela im už v roku 2011 kúpiť miestenku v ruskej rakete Sojuz. No hoci je tento let považovaný za prvý, ktorý po deviatich rokoch štartuje z americkej pôdy, nemusí to byť pravda. Spoločnosť Virgin Galactic totiž na konci roka 2018 odštartovala svoje suborbitálne, raketami poháňané vesmírne lietadlo VSS Unity.

SpaceX

Dvojica pilotov vyletela 13. decembra 2018 do výšky 82,72 kilometra a následne bezpečne pristála. O niekoľko mesiacov vyskúšali podobný manéver s týmto lietadlom ďalší dvaja piloti, pričom sa dostali do výšky až 89,9 kilometra. A práve tu je problém. Niektoré vesmírne agentúry považujú za hranicu vesmíru výšku 80 kilometrov nad morom, no iné ako hranicu uznávajú až výšku 100 kilometrov.

Prvý let po deviatich rokoch síce znie zaujímavejšie, no technicky to však nie je úplná pravda. Viac sme o tom písali tu. Medzinárodná vesmírna stanica ale obieha Zem vo výške 408 kilometrov, takže Robert Behnken a Douglas Hurley budú bezpochyby prvými astronautmi, ktorý sa tam dostanú vďaka súkromnej spoločnosti. A tiež prví po deviatich rokoch, ktorí štartujú z americkej pôdy.

Zobraziť celú galériu (1)
Astronauti Behnken a Hurley. Zdroj: SpaceX

Pozadie astronautov, ktorí budú letieť

Spomínaní Robert Behnken a Douglas Hurley sú v tejto oblasti dlhoročnými odborníkmi a vo vesmíre už obaja nejaký čas strávili. Vďaka tejto historickej misii si ale užívajú oveľa viac mediálnej pozornosti ako väčšina ostatných astronautov v posledných rokoch. Veliteľ misie, 53-ročný Douglas Hurley, vo vesmíre dovedna strávil už 683 hodín, čo je viac ako 28 dní. V roku 2011 patril medzi posledných astronautov, ktorí štartovali z americkej pôdy počas misie STS-135.

Jeho kolega, pôvodne doktor strojného inžinierstva, 49-ročný Robert Behnken, bol vo vesmíre vyše 29 dní. Na ISS letel dvakrát vo funkcii letového špecialistu a absolvoval až šesť výstupov do voľného vesmíru. Behnken sa stal v poradí 469. človekom vo vesmíre. O ich príbehu, úspechoch a najdôležitejších momentoch ich kariéry sa dozvieš v tomto článku.

Astronaut Robert Behnken pri výstupe do vesmíru počas misie STS-130. Zdroj: NASA
Čo sa stane, ak nad Floridou opäť nebude dobré počasie?

Východným pobrežím Spojených štátov sa ženie tropická búrka Bertha, ktorá pre Kennedyho vesmírne centrum síce nepredstavuje nebezpečenstvo, no podmienky, ktoré vďaka nej v stredu nad Floridou panovali, spôsobili odloženie štartu na sobotu. Ak nebude vhodné aj sobotu, raketa odštartuje v nedeľu o 21:00. Pokiaľ ani cez víkend nebude vhodné počasie, misia sa odloží na budúci týždeň.

Podľa portálu Space je 50 % pravdepodobnosť, že sa let kvôli počasiu opäť odloží. Toto číslo je o niečo podstatnejšie ako stredajšia 60 % šanca na zlé počasie. Najmenšia pravdepodobnosť (40 %) na zlé počasie bude v nedeľu. Pre misiu je veľmi dôležité, aby bolo v čase štartu nad vesmírnym centrom jasno, pretože ak nastanú nejaké problémy, kapsula sa od rakety oddelí a s pomocou štyroch padákov pristane na hladine oceánu.

Ak by bola búrka, toto pristátie by nemuselo byť až také bezpečné aj napriek tomu, že Crew Dragon má veľmi prepracovaný bezpečnostný systém, ktorý sme podrobne opísali v tomto článku.

Zobraziť celú galériu (1)
NASA / YouTube / Screenshot

SpaceX ani NASA však nič nezanedbali a s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde všetko podľa plánov. Falcon 9 sa v čase T-0 odlepí od Zeme a už o dve minúty sa od rakety oddelí jej prvá časť. Tá sa vráti späť k Zemi a pristane na dronovej lodi Of Course I Still Love You.

Druhá časť rakety bude pokračovať ďalej spolu s kapsulou Crew Dragon, od ktorej sa oddelí až vo vesmíre. Kapsula sa potom po vyše 24 hodinách pri rýchlosti 27 000 km/h pripojí k Medzinárodnej vesmírnej stanici.

SpaceX

Čo budú astronauti na ISS robiť?

Kapsula Crew Dragon poprvýkrát do vesmíru vynesie ľudskú posádku, ktorá na nej zároveň otestuje, či všetko funguje tak, ako má. To zahŕňa najmä kontrolu ovládacieho systému kapsuly a autonómne dokovanie k ISS. Hlavnou misiou dvojice astronautov je uzavrieť spomínaný proces ratifikácie kapsuly Crew Dragon.

SpaceX

Astronauti Behnken a Hurley majú na Medzinárodnej vesmírnej stanici podľa plánov stráviť jeden až štyri mesiace, budú robiť experimenty z biológie, fyziky či astronómie, ale tiež testovanie vybavenia a vesmírnych plavidiel, ktoré budú potrebné pre budúce misie na Mesiac a neskôr na Mars. Tieto úlohy plnia všetky posádky ISS, ktoré sa spravidla vymieňajú každých šesť mesiacov.

Hlavný cieľ misie Demo-2

Úspešný štart rakety, pripojenie kapsuly k ISS, pobyt astronautov vo vesmíre a opätovný návrat – všetko sa to deje z jedného dôvodu – NASA potrebuje dokázať, že firma miliardára Elona Muska je pripravená. Za roky príprav urobila skutočne veľké pokroky a jej rakety pravdepodobne budú schopné na ISS a späť dopravovať ďalších astronautov.

Po úspechu tejto misie sa preto očakáva, že NASA schváli kapsulu Crew Dragon ako oficiálneho „vesmírneho prepravcu“ ľudí, vďaka čomu bude SpaceX časom môcť zahájiť prvé komerčné lety do kozmu.

Blue Origin

Komerčné lety do vesmíru sú dnes skutočne horúcou témou. NASA ako vládna agentúra plánuje spolupracovať s najlepšou možnosťou, čo je zároveň dôvod, prečo spolupracuje so SpaceX. Hoci spoločnosť miliardára Elona Muska je momentálne výrazne popredu, ani firmy ako BlueOrigin Jeffa Bezosa alebo spoločnosť Boeing určite v úzadí dlho nezotrvajú.

Podobne ako v šesťdesiatych rokoch minulého storočia, kedy sa medzi Spojenými štátmi a Sovietskym zväzom okrem iného konali takzvané vesmírne preteky, aj v súčasnosti sa v oblasti letov do vesmíru očakáva súboj medzi súkromnými spoločnosťami.

Kde môžem sledovať prenos naživo?

Ak chceš večer sledovať štart rakety, máš niekoľko možností. RTVS si už v stredu večer pripravila bohatý špeciálny program a inak to nebude ani v náhradnom termíne. Od 20:00 si na Dvojke môžeš pozrieť snímky našej planéty zachytené z vesmíru za posledných 45 rokov a o 20:50 začne mimoriadna talkshow o vede.

Jej súčasťou má byť aj priamy prenos dlho očakávaného štartu. Prenos budeš môcť sledovať naživo prostredníctvom online prenosov spoločností NASA a SpaceX, tie sú však len v anglickom jazyku a večer ich na FonTechu prinesieme, aby si nič z dnešného veľkého dňa nezmeškal.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú