V posledných týždňoch sme toho o novom počine SpaceX veľa nepočuli, no Elon Musk na Twitteri opäť zverejnil viacero zaujímavých noviniek. Podľa nových informácií totiž dúfa, že vesmírna loď Starship poletí už o niekoľko mesiacov, pričom spoločnosť má v pláne hneď niekoľko jej verzií. CEO SpaceX týmito odhaleniami potvrdil, že spoločnosť neoddychuje ani počas sviatkov a intenzívne pracuje na lodi Starship a jej lete do vesmíru, informuje TechCrunch.

Spoločnosť momentálne pracuje na novom prototype lode Starship vo svojom vývojovom stredisku v Boca Chica. Musk teraz ukázal, ako prebiehajú práce na kupole pre túto loď, ktorá počas nedávnej tlakovej skúšky vybuchla. Práve 20. novembra totiž došlo počas tlakovej skúšky palivovej nádrže k explózii prvého prototypu Starship. Elon Musk však teraz prezrádza, že už o pár mesiacov sa môžeme dočkať ďalšej lode, ktorá by dokonca mohla vzlietnuť k oblohe.

CEO SpaceX prezradil množstvo noviniek

Na svojom účte na Twitteri totiž zverejnil video s prácami na novej takmer 10-metrovej kupole pre Starship, pričom SpaceX už má hotové takmer 3 takého masívne konštrukcie. Taktiež prezradil, že prvý let lode sa môže uskutočniť už o 2 alebo 3 mesiace. To by znamenalo, že ďalšieho veľkého posunu vpred pred cestou na Mars by sme sa mohli dočkať už vo februári alebo v marci budúceho roka. Okrem toho však jeden z jeho tweetov potvrdil, že SpaceX má mať v pláne hneď niekoľko desiatok verzií lode Starship.

Momentálne má spoločnosť pracovať na verzii SN1, no podľa Muska má mať každá nová verzia SN niekoľko vylepšení a odlišností od predchádzajúcich. Celkovo môže takto SpaceX postaviť až 20 prototypov SN1 až SN20 lode Starship V1.0. Spojenie „SN“ môže reprezentovať sériové číslo, čím spoločnosť zároveň zrejme upúšťa od doterajšieho označovania „Mk“ (Mark). Práve Starship Mk1 sa stal pred niekoľkými týždňami stredobodom pozornosti predtým, než došlo k výbuchu.

Nenechaj si ujsť
SpaceX má za sebou tento rok už 16 úspešnú misiu s raketou Falcon 9

Spoločnosť tak radšej začala práce na novom prototype ako by mala opravovať poškodenú verziu Mk1. Práce na novej verzii SN1 by mal potom už v januári 2020 nasledovať vývoj ďalšej verzie SN2. Musk však zatiaľ neupresnil, čo bude s druhým prototypom Mk2, ktorý bol vyvíjaný na Myse Canaveral. SpaceX má totiž 2 tímy, ktoré paralelne pracujú na lodi Starship, pričom okrem Floridy práce prebiehajú aj v Boca Chica v Texase. Pracovníci spoločnosti v Texase sa majú podľa hovorcu aktuálne sústrediť na budovanie verzie Mk3, informuje Daily Mail. Tá by mala byť práve premenovanou verziou SN1 lode Starship V1.0.

Ďalší tím na Floride má zasa prednostne pracovať na Falcone 9 a module Dragon. Musk však zároveň stanovil optimistickú časovú líniu, kedy by sa mohla prvá 100-členná posádka dostať pomocou Starship na Mars. Prvá takáto misia s cieľom doletieť na Červenú planétu by podľa neho mohla odštartovať už v polovici budúceho roka. Samozrejme, pokiaľ pôjde vývoj a testovanie podľa plánov. Jedným z ďalších muskových odhalení je aj nové video reprezentujúce let posádky v module Dragon, ktorý by sa mohol uskutočniť už v budúcom roku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom