Spoločnosť Jeffa Bezosa pracuje na vlastných znovu použiteľných raketách, ktoré by mohla využiť v spolupráci s NASA, ale napríklad aj pri komerčných letoch do vesmíru. V tomto smere pripravuje raketu, ktorá včera absolvovala svoj ďalší test. New Shepard od Blue Origin úspešne vzlietol už po siedmykrát. Počas letu NASA otestovala aj špeciálne systémy pre zber vzoriek a pristátie na cudzích povrchoch vo vesmíre, informoval The Verge.

Znovu použiteľná raketa New Shepard je navrhnutá na vynášanie astronautov a nákladu až za Kármánovú hranicu, ktorá je vnímaná ako hranica medzi atmosférou Zeme a vesmírnym priestorom. Nachádza sa vo výške 80 km na zemou.

Túto hranicu počas včerajšieho testu prekonala znovu použiteľná raketa od Blue Origin, ktorá sa počas 7. letu v misii označenej ako NS-13 dostala do výšky až 106 km a úspešne sa vrátila späť. Pôvodne však mala letieť ešte 24. septembra, no štart sa odložil až na 14. októbra.

New Shepard je tiež súčasťou vesmírneho programu agentúry NASA, v ktorom sa má stať súčasťou misie Artemis pre návrat človeka na Mesiac. Táto znovu použiteľná raketa poskytuje podobné možnosti ako populárnejší Falcon 9 od SpaceX. Pripomeňme len, že spoločnosť Blue Origin vo vlastníctve Jeffa Bezosa bola založená ešte v roku 2000.

Blue Origin má za sebou ďalší úspešný test vlastnej znovu použiteľnej rakety

Včerajší let tejto rakety sa uskutočnil po dlhom odklade a NASA počas neho otestovala aj špičkovú technológiu SPLICE (Safe and Precise Landing – Integrated Capabilities Evolution), ktorá obsahuje celý rad senzorov, nástrojov a softvéru určeného pre riadenie a bezpečné pristátie aj na mesačnom povrchu. Technológia zahŕňa špeciálne lasery, kamery a výkonný počítač.

Počas posledného testu teda agentúra vyhodnocovala systém a jeho fungovanie od vzletu rakety až po jej opätovné vertikálne pristátie na súši. Kombináciou spomenutých systémov chce NASA vytvoriť jednotný systém pre bezproblémové autonómne pristávanie, vďaka ktorému by sa pristávací modul dokázal nasmerovať na bezpečnú oblasť pristátia a vyhol by sa prípadným rizikám. Bližšie sme sa tejto téme venovali v samostatnom článku.

Zobraziť celú galériu (4)
Raketa New Shepard firmy Blue Origin, schopná vertikálneho pristátia. Zdroj: Blue Origin

Okrem pristávacieho systému sa na palube New Shepard nachádzal aj systém pomenovaný ako µG-LilyPond, ktorá sa má postarať o zbieranie vzoriek pri malej gravitácii, a nová chladiaca technológia pre zaistenie účinného chladenia proti prehriatiu rakety.

Blue Origin však počas letu vyslal na tejto znovu použiteľnej rakete do vesmíru aj desiatky tisíc pohľadníc, ktoré napísali študenti škôl z neziskovej organizácie Club for the Future.

Nenechaj si ujsť
Takto sa vráti človek na Mesiac v roku 2024. NASA zverejnila detailný plán programu Artemis

Včerajší let nebol pilotovaný. New Shepard vzlietol zo základne v západnom Texase o 15:36 nášho času. Už pár minút po štarte sa od rakety oddelil modul pre posádku, ktorý pri spiatočnom lete po zhruba 10 minútach bezpečne pristál za pomocou padákov a samotná raketa pristála na zemi po 8 minútach od vzletu. Celý záznam testu si môžeš pozrieť aj na priloženom videu.

Ako bolo spomenuté, znovu použiteľná raketa od Blue Origin je navrhnutá aj pre komerčné misie so zákazníkmi do vesmíru na 10-minútové zážitkové lety, kedy poletí do výšky približne 100 km, aby posádka pocítila mikrogravitáciu.

Modul je pritom podľa spoločnosti vybavený najväčšími oknami, aké boli kedy využité v rakete počas letu do vesmíru, informuje BBC. Ako prebieha celá misia od štartu až po pristátie New Shepardu? Veľmi podobne ako v prípade SpaceX. Blue Origin k takémuto letu zverejnil aj prehľadnú grafiku, ktorá jednoducho popisuje jednotlivé časti letu tejto znovu použiteľnej rakety.

Po jej štarte na základni v Texase sa v určitej výške od rakety oddelí modul pre posádku, ktorý bude následne voľne letieť vo výške nad spomínanou Kármánovou hranicou a potom pristane s pomocou padákov na Zemi. Samotný booster je schopný vertikálneho pristátia.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP