SpaceX oficiálne spustil online rezervačný nástroj, ktorý umožní rezervovať si miesto na rakete Falcon 9. Lístok na odvoz do vesmíru však nie je určený pre ľudí, ale ľubovoľný náklad do 200 kg za milión dolárov.

SpaceX je aktuálne jedna zo spoločností, ktorú založil vizionár Elon Musk a pomocou ktorej chce v budúcnosti dopraviť ľudskú posádku do vesmíru. Ako informuje portál Futurism, spoločnosť už oficiálne spúšťa online rezervačný nástroj, ktorý umožní rezerváciu miesta na rakete Falcon 9. Nateraz však s ľudskou posádkou neráta.

Na prvý pohľad vysoká čiastka, ktorá však môže ušetriť malým spoločnostiam nemalé náklady

Za čiastku, ktorá sa šplhá do výšky jedného milióna dolárov (~ 908 000 €), môže zákazník na palubu rakety Falcon 9 umiestniť ľubovoľný náklad do hmotnosti 200 kg. Každý kilogram navyše je potom spoplatnený čiastkou 5000 dolárov (~ 4 550 €). Raketa následne dopraví v rámci programu „Smallsat Rideshare Program“ požadovaný náklad na zákazníkom zvolenú obežnú dráhu. Ako sa dá na základe názvu programu predpokladať, najčastejšie pôjde o malé satelity.

SpaceX tak ponúka malým spoločnostiam či výskumným tímom možnosť dopraviť ich malé satelity na obežnú dráhu. Hoci sa cena, ktorú spoločnosť stanovila, zdá byť vysoká, v čase ohlásenia programu bola predpokladaná cena až niekoľkonásobne vyššia. Aj vďaka 1 miliónu dolárov môžu tieto malé spoločnosti výrazne ušetriť, nakoľko rezervácia vlastnej rakety pre vynesenie nákladu do vesmíru sa doteraz mohla vyšplhať až na čiastku 55 miliónov €.

Svoj let si zákazník vyskladá podobne ako v konfigurátoroch autá

Ako ďalej objasňuje portál TechCrunch, zákazník si v rezervačnom nástroji môže vybrať požadovanú obežnú dráhu. Na výber sú tri obežné dráhy, a to SSO (heliosynchronná obežná dráha), LEO (nízka obežná dráha Zeme) a POLAR (polárna dráha). Po zadaní dátumu letu a váhy nákladu následne zákazník dostane odhadovanú výšku nákladov za let.

Na ďalšej stránke sa zobrazia dátumy letov podľa zvolenej orbity, pričom daný let je identifikovaný tiež periapsidou, apsidou, veľkou poloosou a dostupnými portami pre uloženie nákladu. Tu si môže zákazník zvoliť 15“ port pre umiestnenie nákladu do maximálne 450 kg či 24“ port s nákladom do 830 kg.

Medzi ďalšie možnosti patria doplnky, ako adaptéry portov na splnenie štandardných veľkostí, ktoré používa SpaceX. Taktiež je v ponuke separačný systém poskytovaný spoločnosťou pre prípad, ak zákazník nedisponuje vlastným a možnosť doplnenia paliva na mieste v prípade, že dopravovaný prostriedok ma svoj vlastný pohonný systém. Dostupné je tiež aj poistenie v hodnote až 2 miliónov dolárov.

Prvé lety už v júni tohto roka

Vesmírna spoločnosť SpaceX tiež uverejnila sprievodnú príručku Rideshare User’s Guide, ktorá podrobnejšie popisuje program vrátane jeho technických požiadaviek.

V rámci programu Smallsat Rideshare tak začne operovať s prvými letmi už v júni tohto roka. V prípade, že sa zákazník rozhodne pre túto službu, musí zaplatiť depozit vo výške 5 000 dolárov (~ 4 550 €) a zvyšok môže vyplatiť v troch splátkach.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom