Len pred pár hodinami sa uskutočnil ďalší test lode Starhopper, ktorý však neprebehol podľa predstáv. Testovací let prototypu krátko po štarte zachvátil požiar a prvý ostrý pokus tak musel byť okamžite prerušený – informuje server Space.com.

Loď Starhopper je prototypom plánovanej rakety Starship, s ktorou vesmírna agentúra SpaceX plánuje jedného dňa kolonizovať iné planéty – začínajúc Marsom. Malo by ísť o opätovne použiteľnú vesmírnu loď, čím by sa výrazne znížili náklady na vesmírne cestovanie. Medzi prvými reálnymi letmi má byť cesta okolo Mesiaca, na ktorú poletí japonský miliardár Yusaku Meazawa.

Testovanie hraníc

Kým sa však dostaneme do finálneho štádia, ešte to bude pár rokov trvať. Nakoľko ide o misie, pri ktorých má byť prítomná ľudská posádka, je nevyhnutné, aby bolo zabezpečené ich maximálne bezpečie. Dokončenie samotnej rakety Starship je síce ešte ďaleko, no už intenzívne prebiehajú testy prototypu Starhopper, z ktorého bude raketa vychádzať. Po nedávnom testovaní, kedy došlo k výbuchu sa však opäť nepodarilo úspešne dokončiť priebeh testu.

Počas testovania mal Starhopper vyletieť do výšky približne 20 metrov, no len čo sa ukončilo odpočítavanie a naštartovali sa motory, prototyp zachvátili plamene a celý test bol okamžite ukončený – informuje Gizmodo. Kate Tice, inžinierka SpaceX sa však vyjadrila, že sa jednalo o skúšobný let vývojového programu, kde bolo cieľom otestovať jeho hranice. Následne sa na Twitteri k celej situácii vyjadril aj Elon Musk, ktorý chybu pripísal vysokému tlaku v komore, čo bolo spôsobené chladnejším palivom, než si pôvodne mysleli.

Už dnes v noci (cca 2:00) by sa mal uskutočniť opakovaný pokus. Takéto chyby sú pritom pri vývoji vítané. Samozrejme, najlepšie by bolo, ak by žiadne z nich neboli. Avšak, práve na chybách sa človek učí, zdokonaľuje a vymýšľa riešenia, aby zabránil ich opätovnému výskytu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom