Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V poradí piaty plnohodnotný prototyp Starship sa pripravuje na prvé „ostré“ testy. Tie však spoločnosť SpaceX neustále presúva a vesmírna loď sa tak najskôr poprvýkrát odlepí od zeme až budúci týždeň, informuje portál Teslarati.

Vesmírna loď Starship SN5 sa pomaly pripravuje na svoje prvý let. Tím inžinierov v týchto dňoch finalizuje inštaláciu motora Raptor SN27, ktoré následne pripravia na pozemný zážih motorov a tiež na mokrý zážihový test.

Muskova firma však pôvodne plánovala začať s testovaním už 8. až 10. júla, no aktuálne vyhliadky sú také, že statický test motorov neprebehne skôr, ako v pondelok 13. júla. Prvý „hop“, teda krátky let do vzduchu, bude možné vykonať až po statickom teste, čiže skôr, ako budúci týždeň sa ho určite nedočkáme.

SpaceX

SpaceX by chcel prvý „hop“ vesmírneho plavidla vykonať do troch dní od úspešného statického zážihu motorov, no súčasné oneskorenia robia mnohých fanúšikov skeptickými voči týmto vyjadreniam. Navyše, najbližšie dni to bude mať SpaceX poriadne „nabité“.

Už 11. júla je naplánovaný let misie Starlink-9, ktorý na orbitu vynesie ďalšiu várku až 57 satelitov Starlink spolu s dvoma satelitmi BlackSky, informuje SpaceX na svojom Twitteri. Ihneď potom sa musí začať pripravovať na testy Starship, ktoré začnú v pondelok 13. júla. O deň na to je naplánovaná misia ANASIS II rakety Falcon 9, ktorá má na orbitu vyniesť vojenský satelit pre Južnú Kóreu.

Ak sa ani jedna z týchto misií neoneskorí, prvé odlepenie od zeme rakety Starship by mohlo nastať 16. júla, no takýto scenár je až príliš optimistický. Počas všetkých testov budú raketa a motory vybavené tisíckami senzorov a SpaceX bude monitorovať telemetrické údaje v reálnom čase. Po niekoľkých „spackaných“ testoch predchádzajúcich prototypov a ich komponentov si už nemôžu dovoliť žiadne chyby.

Raketa Starship by sa mala počas prvého „hopu“ dostať do výšky okolo 150 metrov a následne opätovne pristáť na zem. Všetky informácie ohľadom testovacieho letu, ako aj ohľadom ostatných štartov vesmírnych misií, môžeš sledovať na tomto webe.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú