V ranných hodinách sa SpaceX podaril ďalší štart rakety Falcon 9 s nákladným modulom Dragon, ktorý má pondelok priniesť zásoby na Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS. Spoločnosť si však pripisuje aj ďalší významný úspech, ktorým je návrat prvého stupňa rakety Falcon 9, pričom ide už o 50. úspešné spätné pristátie rakety, informuje Space.

50. úspešný návrat rakety

Raketa Falcon 9 odštartovala v ranných hodinách nášho času z Mysu Canaveral s nákladným modulom Dragon, ktorého cieľom je priniesť v pondelok takmer 2 tony vybavenia a experimentov na vesmírnu stanicu ISS, píše LA Times.

Krátko po štarte boli obyvatelia Floridy svedkami oddeľovacieho procesu prvého stupňa rakety, ktorý sa približne o polnoci úspešne vrátil na pristávaciu zónu. Záznam štartu si môžeš pozrieť na nižšie priloženom videu.

Pre SpaceX, ktorý už dlhšiu dobu uprednostňuje za vývojom opakovane použiteľných systémov pre lietanie do vesmíru, je to už 50. úspešný návrat rakety v histórii spoločnosti. Pre použitý Falcon 9 ide už o druhý úspešný návrat, pretože bola súčasťou aj predchádzajúcej misie kapsuly Dragon v decembri minulého roka.

Veteránom v tejto oblasti je aj samotný Dragon, ktorý sa pri nákladných misiách na stanicu ISS dostal už vo februári 2017 a decembri 2018. Táto misia je tiež pre SpaceX posledným letom v rámci prvej zmluvy o dodávkach pre NASA, ktorú spoločnosti podpísali už v roku 2008.

Zobraziť celú galériu (1)
Kapsula Dragon / Zdroj: SpaceX

Pre súčasnú verziu kapsuly Dragon ide tiež o poslednú misiu pred odchodom do dôchodku, pričom od októbra tohto roka by ju mala nahradiť nová verzia kapsule Dragon 2. Tá má byť schopná lietať až päťkrát za rok, zatiaľ čo súčasný Dragon mohol letieť iba trikrát.

Od prvého spojenia s vesmírnou stanicou ISS v roku 2012 však Dragon vyniesol viac než 43 ton nákladu, a odviezol približne 34 ton materiálu na Zem.

Nenechaj si ujsť
SpaceX sa spojil s ďalšou firmou. Máme dosah prvý komerčný let na ISS

SpaceX tento rok čakajú ešte veľké výzvy, pričom jednou z nich je aj pripravovaný prvý let spoločnosti s ľudskou posádkou.

Špeciálne vyvinutá kapsula Crew Dragon sa po minuloročnom lete bez posádky pripravuje na druhú misiu Demo-2, ktorej súčasťou majú byť už aj dvaja astronauti z NASA, pričom jej začiatok môžeme podľa doposiaľ známych informácií očakávať už v máji.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP