Spoločnosť SpaceX zaznamenala ďalší významný míľnik a opäť je o krok bližšie ku kolonizácii vesmíru. Kľúčový test motorov SuperDraco bol po aprílovom fiasku úspešne napravený a testy s ľudskými posádkami by mohli byť realitou už na budúci rok. 

SpaceX včera na Floride úspešne absolvoval test modulu Crew Dragon a ôsmych motorov SuperDraco, informuje The Verge. Rovnaký test prebehol už v apríli, skončil sa však fiaskom, keďže modul explodoval. Neúspešný test našťastie nesprevádzali žiadne úmrtia alebo zranenia a vyšetrovací tím posledných šesť mesiacov analyzoval príčiny zlyhania. Ako ukázala včerajšia ostrá skúška, nedostatky boli eliminované a v prípade úspechu pri nasledujúcich testovaniach by SpaceX mohol začať s vysielaním ľudských posádok do vesmíru už počas budúceho roka.

Ako informuje Space, modul Crew Dragon je záchrannou kapsulou rakiet Falcon 9, vybavenou ôsmymi motormi SuperDraco. Cieľom modulu je ochrániť posádku v prípade kritického zlyhania rakety krátko po štarte. Pri bezprostrednom nebezpečenstve sa Crew Dragon odpojí od rakety, dôjde k zážihu motorov, ktoré modul dostanú do bezpečnej vzdialenosti od rakety a následne sú vystrelené padáky umožňujúce bezpečné pristátie posádky.

Boli to práve motory SuperDraco, ktoré SpaceX v posledných mesiacoch robili starosti, no vyšetrovací tím zložený z odborníkov SpaceX, NASA, amerického Air Force či ďalších vládnych agentúr, po nevydarenom aprílovom teste dokázal určiť príčinu zlyhania. Podľa Space Flight Now za ňou mal stáť netesný ventil, cez ktorý do motora unikali pohonné hmoty. Následne došlo k chemickej reakcii s ďalšími systémami, iskreniu a reťazovej reakcii, ktorá mala za následok zničenie celého modulu. Odborníci spoločnosti sa zaviazali ventily vymeniť a systém prepracovať.

Prečítaj si aj
SpaceX úspešne vyniesol desiatky ďalších satelitov Starlink do vesmíru. Značí tiež rekordný počet letov rakety Falcon 9

Tvrdá práca sa vyplatila a včerajší úspešný test SpaceX považuje za ďalší dôležitý míľnik pred vysielaním ľudských posádok do vesmíru. O ňom sa momentálne znova začína hovoriť čoraz hlasnejšie a  spoločnosť by mohla prvých astronautov do vesmíru poslať už počas budúceho roka. Ešte pred tým však musí SpaceX v spolupráci s NASA analyzovať všetky údaje vykonaného testu a zároveň sa pripraviť na ďalšie dva kľúčové testy.

SpaceX

Prvým bude testovanie modulu Crew Dragon osadeného na rakete Falcon 9, ktoré sa aj tentokrát odohrá na Floride. Pôjde o cvičný štart rakety do vesmíru, pričom krátko po jej vzlete dôjde k odpojeniu modulu od Falcon 9 a bezpečnému pristátiu na Zemi. Ak test prebehne podľa plánu, SpaceX by mal čakať už len posledný, no najdôležitejší krok – ostrý test s ľudskou posádkou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom