Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Spoločnosti SpaceX sa dnes podarilo úspešne vyniesť až 60 satelitov projektu Starlink na obežnú dráhu Zeme. Štart, ktorý sa stal zároveň rekordným počtom letov pre prvý stupeň rakety Falcon 9, si mohol pozerať aj na Youtube. O téme píše The Verge.

Zdvojnásobenie počtu satelitov Starlink vo vesmíre

SpaceX dnes hlási ďalší významný úspech. Americkej spoločnosti sa totiž podaril úspešný štart rakety Falcon 9, ktorej misia bola vyniesť 60 satelitov Starlink na obežnú dráhu Zeme. Ambiciózna misia, ktorej cieľom je poskytovať rýchly internet kdekoľvek na svete, sa tak posúva ďalej vpred, pričom prezidentka spoločnosti Gwynne Shotwell dúfa, že budú schopní poskytovať tieto služby už v polovici budúceho roka. Počet satelitov Starlink vo vesmíre sa tak zdvojnásobil, keďže spoločnosť vyniesla prvých 60 už v máji.

Úspech aj pre Falcon 9

Tento štart však nie je iba úspechom pre projekt Starlink, ale ide aj o rekord pre raketu Falcon 9, ktorej prvý stupeň použila spoločnosť už po štvrtýkrát, a aj teraz sa mu podarilo pristáť na platforme v Atlantickom oceáne.

Pre SpaceX to znamená aj výrazné znižovanie nákladov, pretože môže opätovne túto časť rakety používať na ďalšie misie. „Falcon pristál už po štvrtýkrát. Tieto posilňovacie rakety sú navrhnuté tak, aby sa použili až desaťkrát.“, uviedla počas štartu inžinierka projektu Starlink, Lauren Lyons, píše Space.

Zobraziť celú galériu (1)
Youtube/Real Engineering

Prečítaj si aj
Lety SpaceX budú stáť zlomok ceny, ktorú platí NASA. Starship poletí za „ľudovú“ cenu

Spoločnosť zatiaľ plánuje na obežnú dráhu vypustiť 12 000 satelitov Starlink, avšak Elon Musk nedávno požiadal o schválenie ďalších 30 000 satelitov, o čom sme ťa informovali aj my.

Nie každý je však z tak obrovského množstva technológie vo vesmíre nadšení, a mnoho astronómov sa obáva, že ich jas by mohol narušiť vedecké pozorovania, pričom ide hlavne o odrážanie slnečného svetla späť k Zemi. Musk sa však potom na svojom Twitteri okrem iného vyjadril, že tento problém sa dá jednoducho minimalizovať pomocou vyladenia ich orientácie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú