Vesmírna agentúra SpaceX sa chce nasadením množstva satelitov stať jedným z najväčších poskytovateľov internetu. Nová správa investičnej spoločnosti Morgan Stanley hovorí, že jej hodnota by mohla v prípade úspechu projektu Starlink vzrásť až na 52 miliárd dolárov, píše CNN.

Počas uplynulého týždňa spoločnosť stanovila plány na spustenie množstva rakiet v budúcom roku, pričom až 24 misií je určených výhradne na vynesenie širokopásmových satelitov, ktoré majú slúžiť ako poskytovateľ internetu z vesmíru. Projekt nazývaný Starlink má byť podľa SpaceX do konca 2020 schopný poskytovať vysokorýchlostné satelitné pripojenie na juhu USA.

Vhodné pre odľahlejšie oblasti

Podľa správy od investičnej spoločnosti Morgan Stanley by úspech tohoto projektu mohol pre SpaceX znamenať nárast hodnoty až o 20 miliárd dolárov, čím by sa dostala na úroveň 52 miliárd dolárov. Oblasť, ktorú by satelity pokrývali, sa môže rozšíriť aj na americké územia Panenských ostrovov a Portorika, pričom jednou z hlavných výhod Starlinku je, že zlé počasie, ktoré sa v týchto oblastiach často vyskytuje, nepôsobuje problémy s pripojením.

Diera na trhu

Napriek tomu, že Federálna komisia pre komunikáciu v USA ešte pre SpaceX povolenie na konfiguráciu svojich satelitov neudelila, jej predseda, Ajit Pai, v minulom roky ocenil Starlink za inovatívnu technológiu, ktorá by mohla osloviť američanov žijúcich na ťažšie dostupných miestach, na ktoré sa pozemné služby nedostanú.

Podľa ich štúdie až 24 miliónov Američanov stále nemá prístup k rýchlemu širokopásmovému propojeniu, ktoré komisia definovala pre rýchlosť pri sťahovaní najmenej 25 Mbps a 3 Mbps pri odosielaní a takmer polovica svetovej populácie nemá prístup na internet skoro vôbec. Vytvoriť úspešný model v oblasti poskytovania satelitného internetu by teda mohlo byť veľmi lukratívne.

Úspech potvrdí až prax

Ako tvrdia analytici z Morgan Stanley, úspech pre SpaceX ešte nie je zaručený. Všetko totiž závisí od toho, ako bude projekt Starlink fungovať a ako bude široká verejnosť reagovať na služby, ktoré bude ponúkať. Navýšenie hodnoty spoločnosti na 52 miliárd dolárov počíta s predpokladom, že rozšírenie prístupu na internet sa dostane z 50 % až na 70 % svetovej populácie a SpaceX dokáže zachytiť aspoň 10 % z nových zákazníkov.

Možná jednotka na trhu

V prípade, že by však SpaceX v tejto oblasti dosiahol výrazne lepšie výsledky než analytici očakávajú, mohla by hodnota spoločnosti vzrásť až na ohromných 120 miliárd dolárov, čím by sa stala jednou z najsilnejších spoločností v USA. Na druhej strane, ak by projekt Starlink skončil neúspechom, hodnota SpaceX by podľa Morgan Stanley mohla klesnúť na 5 miliárd dolárov, píše IBT Times.

A aj keď na trhu satelitného internetu nie je SpaceX osamote, keďže spoločnosti OneWeb aj Amazon majú na spustenie širokopásmových satelitov rovnako zálusk, práve známa vesmírna agentúra sa momentálne považuje za priekopníka, ktorý sa môže stať jednotkou na trhu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom