Dnes, 2. februára 2021 o 21:25 nášho času vyštartovala z Boca Chica v Texase raketa Starship so sériovým číslom SN9. Najnovší letu schopný prototyp vykonal po dlhom čakaní podobný let, ako v decembri minulého roka prototyp s označením SN8, avšak vše dopadlo nakoniec rovnako.

Test SN8 uskutočnený koncom minulého roka je síce považovaný za úspech, pristátie však raketa nezvládla. Dnes sa o rovnaký test pokúsila Starship SN9 a v ľuďoch vyvolala rovnako veľké nadšenie.

Počas štartu sme totiž mali možnosť vidieť dve Starship naraz, avšak kľúčový rozdiel mal byť práve v pristátí. Toho sme sa ale nedočkali a raketa SN9 dopadla rovnako, ako jej predchodca – nepríjemným nárazom na betónovú plochu.

Záznam letu: 

Test SN9 prešiel veľkým množstvom nešťastných oneskorení. Prototyp sa najprv prevrátil v konštrukčnej budove, následne počas rekordných statických testov došlo k poškodeniu motorov, ktoré museli byť vymenené za nové a nakoniec let neschválil Federálny letecký úrad (FAA). S tým mal osobný problém aj samotný Musk, ktorý sa na adresu úradu ostro vyjadril na sociálnej sieti Twitter.

Celá udalosť však za to čakanie stála a počas živého vysielania sme mali možnosť vidieť úspešný štart a postupné vypínanie jednotlivých motorov Raptor počas stúpania, podobne ako pri SN8, píše EverydayAstronaut.

Vo výške 10 km nasledovalo vypnutie posledného z troch motorov a pád „bruchom“ napred, ktorý korigovali obrovské krídla. Tesne pred pristátím sa SN9 preorientovala motormi napred a opäť naštartovala Raptory. S ich štartovaním však nastal podľa oficiálneho vysielania problém a prototyp to nezvládol.

Nasleduje SN10, na dobrej ceste je však aj prvý stupeň

SN9 to má za sebou a rovnako ako SN8, aj ju v najbližších dňoch podrobne prezrú a odpracú. Takmer letu schopná je už však SN10, ktorá sa dívala na štart SN9 z diaľky len asi sto metrov a k letu jej chýbali v podstate iba motory a palivo.

Jej letu sa tak zrejme dočkáme už o niekoľko týždňov, po nej príde na scénu SN11 a napokon SN15, keďže SN12, 13 a 14 boli zrušené. Veľké zmeny čakajú aj pristávacie nohy, s ktorými firma nie je veľmi spokojná.

SpaceX / Flickr

Veľmi blízko k životu je však aj prvý prototyp prvého stupňa rakety Starship, ktorý nesie označenie BN1 a poženú ho štyri motory. Ak prebehnú všetky prvotné testy úspešne, dočkáme sa prvého orbitálneho letu ešte tento rok.

Než sa však dočkáme plne funkčného systému, SpaceX musí vyriešiť množstvo dôležitých „detailov“. Jedným z nich je spôsob otvárania nákladného priestoru vo vesmíre či nájdenie vhodného miesta pre štart tak obrovskej rakety. Každopádne má pred sebou Muskova spoločnosť množstvo vážnych prekážok, avšak vzhľadom na intenzitu jej vývoja je zrejmé, že sa s nimi hravo popasujú.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú