Americká spoločnosť SpaceX vyniesla na obežnú dráhu prvú várku novej generácie satelitov Starlink pre satelitnú konšteláciu, ktorá poskytuje rýchle internetové pripojenie na celom svete.

Ako ale informuje portál SpaceNews, tieto družice narážajú na problémy a zdá sa, že niektoré z nich budú musieť zhorieť v atmosfére.

Firma ich potrebuje

SpaceX vstúpil na kedysi nesmierne malý trh internetových satelitov s cieľom spôsobiť v ňom absolútny prevrat, čo sa skutočne podarilo. Spoločnosť si totiž uvedomila, že technológia na čosi také konečne dospela a je možné vytvoriť obrovské zisky, pričom aj v tomto smere sa firme darí a so svojou obrovskou konšteláciou sa dostáva do kladných čísel.

Jedná sa však o najpočetnejšie sériovo vyrábané satelity a je preto pochopiteľné, že pri sériovej výrobe tak citlivej technológie dôjde aj k problémom. Niektoré satelity zlyhajú skôr, niektoré nefungujú vôbec, všeobecne sa však podarilo prvú generáciu vyladiť dostatočne na to, aby drvivá z nich svoju cestu na orbitu prežila a dokázali následne poskytovať internetové pripojenie. Nová generácia si na takúto spoľahlivosť ešte počká.

Majú financovať budúcnosť

Zo ziskov chce SpaceX financovať predovšetkým vývoj rakety Starship, ktorý nie je ani zďaleka lacný. Táto raketa má priniesť ešte väčší prevrat, ako Falcon 9 s opakovateľne použiteľným prvým stupňom a tak ako jej vývoj, aj stavba konštelácie Starlink naráža na mnohé problémy. Zisky zo Starlinku majú v budúcnosti financovať aj kolonizáciu Marsu.

Nie sú finálnou verziou

SpaceX pripravuje druhú generáciu, známu ako V2, už dlhšiu dobu, avšak kvôli jej veľkosti nie je schopná tieto družice vynášať na raketách Falcon 9. Potrebuje Starship, ktorá zatiaľ čaká na svoj prvý orbitálny let. SpaceX preto vyvinul zmenšenú verziu druhej generáciu, V2 Mini, no prvej várke sa veľmi nedarí. Problémy potvrdil aj Musk a napovedajú im aj meniace sa orbity týchto družíc.

21 nových satelitov bolo súčasťou skupiny 6-1 a raketa Falcon 9 ich umiestnila na orbitu vo výške 370 km. Skutočná verzia V2 má dosahovať skutočne úctyhodné rozmery a každý z týchto satelitov bude vážiť až 2 000 kg a firma ich vybaví solárnymi panelmi s dĺžkou 20 metrov. Potreba gigantickej Starship je preto zrejmá.

„Množstvo novej technológie v Starlinku V2, takže narážame na nejaké problémy, ako sa očakávalo. Niektoré opätovne vstúpia do atmosféry, iné podrobne otestujeme, než zvýšime ich obežnú dráhu nad (Medzinárodnú) vesmírnu stanicu,“ vysvetlil Musk.

Podrobnosti problémov známe nie sú, zjavné začali byť až niekoľko dní po tom, čo začalo 21 satelitov zvyšovať svoje obežné dráhy. Okrem množstva iných zariadení sú tieto družice vybavené aj úplne novým iónovým pohonom, ktorý využíva oveľa lacnejší argón a v porovnaní s pohonom pôvodných družíc dosahuje až 2,4-násobne vyšší ťah a o 50 % vyšší merný impulz, teda efektivitu využívania paliva.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP