Vizionár Elon Musk a jeho spoločnosť SpaceX plánujú ďalší veľký počin. Do roku 2019 chcú na obežnú dráhu Zeme dopraviť satelity, ktoré budú poskytovať vysokorýchlostný internet. Ak teda všetko pôjde podľa plánu, sieť by mala byť plne funkčná do roka 2024.

Projekt Elona Muska žne jeden úspech za druhým. Latku svojho úspechu však chcú posunúť ešte vyššie. V novembri minulého roka spoločnosť požiadala regulačný úrad FCC o povolenie vyslať na obežnú dráhu Zeme 4425 satelitov určených na poskytovanie vysokorýchlostného internetu. Na senáte širokopásmovej infraštruktúry Spojených štátov vysvetlila podpredsedníčka pre vládne záležitosti spoločnosti SpaceX, Patricia Cooper, plán, ktorý zahŕňa zámer spustiť program v priebehu roku 2019.


zdroj fotografie: Pinterest

Prvý krok zahŕňa vypustenie prototypu satelitu koncom tohto roka. Ten by mal nasledovať ďalší v prvých mesiacoch toho nasledujúceho. Tieto testovacie prototypy satelitov budú demonštrovať plány spoločnosti a schopnosť poskytovať vysokorýchlostný internet. Za predpokladu, že testy prebehnú úspešne, SpaceX plánuje začať budovať vlastnú sieť už v roku 2019. Následne v postupných fázach vyšle všetky zvyšné satelity. V tomto bode by mala sieť dosiahnuť plnú kapacitu s počtom 4425 satelitov. Tie budú dopravené na obežnú dráhu vo výškach približne 1110 až 1325 kilometrov pomocou rakety Falcon 9. Tá už úspešne vyniesla do vesmíru špionážny satelit NROL-7 a pristála späť na Zemi.


Zdroj fotografie: Screenshot/Youtube – SpaceX

Celý systém by mal poskytovať vysokorýchlostný internet dosahujúci aktuálnu rýchlosť optického internetu. SpaceX tiež tvrdí, že systém je navrhnutý tak, aby bol  prispôsobivý a „schopný dynamicky riadiť veľký zväzok lúčov s cieľom sústredenia kapacity tam, kde je to potrebné“. Cooperová uviedla, že používanie vesmírnej siete znamená, že spoločnosti nemusia inštalovať, meniť, búrať a opätovne inštalovať kabeláž, aby poskytovali spoľahlivé internetové služby. SpaceX má tak pred sebou veľkú a skutočne neľahkú výzvu. Ak bude jej projekt úspešný, poskytne vysokorýchlostný internet obrovským masám ľudí po celej Zemi.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú