Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Spoločnosť SpaceX žne v posledných mesiacoch jeden úspech za druhým. Vo svojich vesmírnych programoch doteraz spoločnosť realizovala najmä komerčné lety, pri ktorých do vesmíru vynášala satelity pre šírenie televízneho signálu. Teraz však mala SpaceX znova príležitosť so svojou novou raketou Falcon 9 vyletieť do vesmíru, no na palube bol tentokrát naložený armádny satelit. 

Po opakovanom použití rakety Falcon 9 dnes vyrazila do vesmíru nová raketa rovnakého typu za účelom vynesenia špionážneho satelitu NROL-76 pre Národný prieskumný úrad. Pre SpaceX to znamená ich prvú najtajnejšiu misiu, popri ktorej spoločnosť musela dodržať všetky vládne a vojenské bezpečnostné štandardy a prísahy. Po vypustení satelitu sa raketa Falcon 9 úspešne vrátila na pristávaciu plochu spoločnosti nazvanú Landing Zone 1 v Cape Canaveral na Floride. Tým sa spoločnosti SpaceX už po štvrtýkrát podarilo pristáť s raketou rovnakého typu. Možnosť vynášať do vesmíru armádne satelity získala spoločnosť ešte v roku 2015 vďaka špeciálnemu certifikátu od amerického letectva.

Keďže sa nejednalo o komerčnú misiu, tak presnejšie detaily a účel, na ktorý má armádny satelit slúžiť nie sú známe. Počas živého vysielania taktiež neboli pre divákov dostupné zábery z celého letu, ale len z počiatočného štartu rakety. Pri pristávaní však mali možnosť sledovať Falcon 9 z viacerých uhlov, pričom spôsob, ktorým raketa pristávala, sme doteraz v živom vysielaní nemali možnosť vidieť. Už minulý mesiac spoločnosť SpaceX dokázala, že je možné s jej raketou Falcon 9 realizovať opakované lety do vesmíru.

Nenechaj si ujsť
SpaceX prepisuje históriu! Tejto mladej spoločnosti sa podarilo niečo, o čo sa NASA pokúšala desaťročia

Vtedy sa jej s inou raketou Falcon 9 podarilo vyletieť a pristáť na Zemi hneď niekoľkokrát. Zatiaľ nie je známe, kedy spoločnosť plánuje znova využiť túto novú raketu Falcon 9. Pre armádu však ide o veľký skok vpred, keďže sa pri misiách ušetrí nemalé množstvo finančných nákladov. SpaceX zároveň zkracuje dobu návratu svojich rakiet na Zem. V snahe tento čas ešte viac skrátiť, vyzval Elon Musk zamestnancov tejto vesmírnej spoločnosti, aby sa pokúsli pripraviť raketu na ďalší let behom 24 hodín.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú