Aktivisti v Texase sa sťažujú na hrôzostrašný dopad raketových testov na životné prostredie, obzvlášť im vadia výbuchy rakiet. Neziskové organizácie sa hlásia o slovo a tvrdia, že im ide o ekológiu, ktorá je kvôli SpaceX v ohrození, o téme informuje The Guardian. Realita je ale úplne iná.

Nepochopili základy

Aktivisti argumentujú tým, že SpaceX znečisťuje zákonom chránené okolie odpadom z rakiet, ktoré počas svojich testov explodovali a živočíchy sú vyrušované hlasnými zvukmi. Aj keď je tento argument úplne v poriadku a dáva zmysel, na celú problematiku sa musíme dívať s miernym odstupom.

Ako dodnes fungovali rakety? Až na extrémne vzácne výnimky hádzali prvé stupne do oceánu, rovnako aj prídavné raketové nosiče a napokon aj druhé stupne, ktoré po dokončení svojej misie opätovne vstúpili do atmosféry, kde zhoreli len čiastočne.

SpaceX/Twitter

SpaceX toto čiastočne zmenil už s raketami Falcon 9, ktorých drahé prvé stupne dokážu pristáť a okrem ušetrených emisiách pri výrobe nového sa vyhli aj ďalšiemu znečisteniu oceánov. Používajú ale palivo vyrábané z ropy a ich druhý stupeň končí pomerne tradične, na dne oceánov.

Starship je zatiaľ najviac ekologická

Práve kritizovaná Starship chce toto zmeniť. Okrem toho, že jej motory spaľujú kvapalný kyslík a metán, ktorých jediný emisný plyn je CO2. To nemusí znieť práve šťastne, v skutočnosti však ide o jeden z najmenej škodlivých emisných plynov – samozrejme záleží na množstve. Starship môže počas letu vypustiť malé množstvá metánu, ktoré sú naozaj škodlivé.

Dôležité je však toto – pri stavbe rakety je do atmosféry vypustených oveľa viac škodlivých plynov, ako pri jej samotnom lete. A v prípade Starship pristáva nielen jej prvý stupeň, ale aj druhý, ktorý nezhorí v atmosfére.

Počas testov rakety explodujú pravidelne, nielen v prípade Muskovej spoločnosti SpaceX a občas dôjde k takejto nehode aj počas ostrej prevádzky. Mnohé z nich navyše štartujú z rovnako ekologicky dôležitých oblastí, ako Starship. Tá sa medzitým chystá na štart motorov svojho prvého stupňa, ktorých má celkovo až 29 a uskutočniť by sa mal podľa Muska už tento týždeň.

Najmenej škodlivé odvetvie

Lety obrovských rakiet do vesmíru môžu pôsobiť ako ten najväčší problém, opak je však pravdou. Z ľuďmi produkovaných emisií nie sú rakety zodpovedné ani za 1 % a ani mnohonásobný nárast letov do kozmu toto číslo nedosiahne. Podľa Everyday Astronaut dosahujú emisie rakiet globálny podiel len 0.0000059 %.

Netreba tiež zabúdať na skutočnosť, ako veľa priniesol raketový priemysel pre celé ľudstvo a koľko technológií máme práve vďaka nim. Rakety sú preto badateľným problémom len pre lokálnu prírodu – nech sa však presunú ich testy a štarty kamkoľvek, toto sa nezmení.

SpaceX / Flickr

S výnimkou vyprahnutej púšte – stavať ale továreň na rakety na takomto mieste je tak náročné, že počas úsilia dôjde k vyprodukovaniu oveľa väčšieho množstva emisií a horšiemu poškodeniu celého ekosystému, než pri niekoľkých výbuchoch v Texase.

Ak je potom jediným problémom odpad, ktorý po raketách podľa Republic World v okolí ostane, je riešenie jasné – donútiť spoločnosť trosky zlikvidovať, alebo ich likvidáciu financovať.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP