Internetové pripojenie je v dnešných dňoch v mnohých kútoch sveta absolútnym štandardom, ktorý sa rozvíjal počas posledných desaťročí. Avšak, aj napriek vyspelým technológiám sú na Zemi miesta, kde jednoducho internet nie je a práve to chcú mnohí zmeniť. Najväčšie spoločnosti sa pobijú o prvenstvo vo vypustení satelitov pre globálny internet, pričom sa lídrom už čoskoro môže stať SpaceX.

Prvé zmienky o tomto projekte načrtol Elon Musk, CEO SpaceX, ešte pred 3 rokmi, keď prezradil, že pomocou satelitov chce vybudovať globálny internet. Plány sa však môžu onedlho zmeniť a program „Starlink“ sa tak stane realitou. Naznačujú tomu najnovšie správy, ktoré prezrádzajú, že raketa Falcon 9 už 17. februára vynesie do vesmíru nový náklad.

Elon Musk chce pokryť internetom celý svet ako prvý

V nákladom priestore sa tak môžu ocitnúť nové satelity Microsat 2a a Microsat 2b. Druh nákladu zatiaľ nebol oficiálne potvrdený, no raketa má do vesmíru vyniesť aj 1360 kg ťažký pozorovací satelit „Paz“ od španielskej spoločnosti hisdeSAT. K nemu by sa však mali pridať aj satelity, ktoré budú slúžiť pre globálne poskytovanie internetového pripojenia. Tento projekt SpaceX uchovávalo v tajnosti, pretože konkurencia číha na každom kroku. V tomto prípade sa jedná o spoločnosť OneWeb, ktorá je v spojení s Jeffom Bezosom a jeho firmou Blue Origin. Práve ona predstavuje pre SpaceX veľkého súpera, ktorý sa v závode o vybudovanie siete satelitov pre globálny internet bude pokúšať získať prvenstvo.

Nenechaj si ujsť
Tie najlepšie zábery z prvej misie Falcon Heavy. Išlo o magické divadlo

OneWeb taktiež plánuje do vesmíru vypustiť obdobné satelity, ktoré by mali priniesť celosvetový internet pre každého už v roku 2019. Patricia Cooperová, vice-prezidentka SpaceX pre záležitosti vládnych satelitov, taktiež potvrdila, že vývoj satelitného systému pre globálny internet je citlivým programom. Jeho dokončenie môže trvať roky, a tak si spoločnosti svoje tajomstvá dobre strážia. SpaceX už ale vyplnilo potrebné dokumenty pre Federálnu komisiu pre komunikácie (FCC), ktoré mali obsahovať aj informácie o pozemných základniach pre projekt Starlink. Po vypustení satelitov do vesmíru tak môže komunikácia s nimi prebiehať v týchto budovách. Tie sa majú nachádzať vo washingtonskom Redmonte, Brewsteri, v kalifornsom Hawthorne, v Texase a na základni Tesly vo Fremonte.

Už o pár dní sa tak dozvieme, či sa Elon Musk a jeho SpaceX skutočne chystajú vyslať do vesmíru Falcon 9 so satelitmi pre globálny internet na palube. Pokiaľ by však boli tieto informácie pravdivé, tak vedenie v budovaní tejto siete môže získať práve táto vesmírna spoločnosť. Internet sa totiž stal neoddeliteľnou súčasťou moderného sveta, kde ho využívajú miliardy zariadení. Stále ale nie je týmto pripojením pokrytý celý svet, a tak sa na mnohých miestach ľudia k internetu jednoducho nedostanú. V tomto prípade platí, kto skôr odletí, môže získať výraznú výhodu v tejto pomyselnej súťaži.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú