Včera ráno prebehla tlačová konferencia spoločnosti SpaceX, v ktorej sme sa dozvedeli najnovšie informácie ohľadom letov do vesmíru a tiež meno vôbec prvého pasažiera, ktorý bude letieť k Mesiacu.

Elon Musk a jeho spoločnosť SpaceX včera zverejnila nové ilustrácie lode, ktorá má prepravovať ľudí a zásoby na Mesiac, Mars či iné planéty a mesiace. Prvá verzia kozmického plavidla bola zverejnená ešte v minulom roku, no odvtedy došlo k viacerým zmenám, ako vizuálnych, tak aj technických. Začnime teda so samotnou raketou BFR (Big Falcon Rocket) a kozmickou loďou BFS (Big Falcon Spaceship).

Pravdepodobne finálna verzia

V súčasnosti sa nejedná o hlavný projekt spoločnosti. Ide skôr o akúsi bokovku, ktorá sa vyvíja popri lodi Crew Dragon. Na jej vývoj ide približne 5 % rozpočtu SpaceX a celková suma vývoja má byť približne 5 miliárd. Prvýkrát sa o BFR hovorilo už v minulom roku, no odvtedy sa viacero vecí zmenilo. Pribudli aerodynamické krídla, pričom dve je možné riadiť. Všetky tri obsahujú pristávacie nohy. Raketa bude mať 7 motorov Raptor, pričom pri priaznivých podmienkach bude môcť pristáť iba s tromi. Ide však o atmosférické motory, neskôr by mali pribudnúť aj vákuové motory.

BFR meria 118 metrov na výšku a je schopná niesť až 100 pasažierov a približne 100 ton nákladu. To je celkom výrazný pokles, nakoľko v minulom roku sa hovorilo o 150 tonách a rok predtým až o 550 (doprava na nízku obežnú dráhu). Ak by však loď na obežnej dráhe znovu natankovala, tak by sa táto váha mohla dopraviť aj na Mars. Samotná BFS má mať vnútorný objem 1000 metrov kubických a na dĺžku má merať 55 metrov.

Prvý neameričan, ktorý poletí k Mesiaci

Vôbec prvým turistom, ktorý poletí k Mesiaci je japonský zakladateľ spoločnosti Zozo Yusaku Maezawa. Oblet by mal trvať 5 dní, no najprv musia prebehnúť nepilotované skúšky. Ostrý štart by mal prebehnúť v roku 2023 a Maezawa si so sebou vezme 6-8 umelcov, ktorí to budú mať úplne zdarma a následne by mali vytvoriť nejaké dielo, ktoré má byť inšpirované zážitkom z letu vo vesmíre. Celý projekt má názov DearMoon a má aj svoju vlastnú webovú stránku.

Celá misia má byť veľmi nebezpečná, no SpaceX sa bude snažiť všetky riziká eliminovať. Zatiaľ nie je známa trasa a ani harmonogram príprav. Hovorilo sa aj o základni na Mesiaci, na ktorú by sa pravidelne lietalo a mohla by byť spojkou k ďalším letom do vesmíru. Elon Musk tiež nevylúčil, že pri lete Maezawu bude na palube aj on.

Vyzerá to tak na veľmi zaujímavú budúcnosť vesmírnych letov. No ako to býva pri Elonovi zvykom, rok 2023 treba brať s veľkou rezervou a takmer s určitosťou sa to posunie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú