Už je to nejaký ten rok, čo Sony ponúka hráčom svoju hernú konzolu 4. generácie, a tak už mnohí netrpezlivo čakajú na pripravovanú novinku. Hoci spoločnosť vylepšila PS4 novšou verziou PS4 Pro, tie najväčšie zmeny prinesie až ďalšia konzola, ktorú ale tento rok neuvidíme. Sony teraz ponúklo hráčom náhľad na to, čo môžu očakávať o konzoly „novej generácie“ a podľa zverejnených informácií toho rozhodne nebude málo.

Odhalenie nových informácií má na svedomí portál Wired, ktorému novinky prezradil dizajnér videohier, programátor a producent, ktorý spolupracuje so Sony aj na vývoji nadchádzajúcej generácie jeho hernej konzoly.

V Kalifornii prednedávnom Mark porozprával aj o chystaných zmenách, ktoré so sebou prinesie konzola s možným označením PlayStation 5. Spoločnosť pritom podľa týchto správ prekopala útroby zariadenia od základov a do nového modelu vloží to najlepšie, čo môže dominovať tomuto priemyslu v najbližších rokoch.

Nová konzola od Sony stanoví nové štandardy

Podľa vyjadrení pre portál Wired majú vývojári hier k dispozícii vývojárske balíky, aby mohli novej konzole prispôsobiť aj svoje tituly. Kľúčom k úspechu a možnej porážke konkurencie však bude zbrusu nový a výkonný hardvér, ktorý prinesie do konzoly doteraz nevídané možnosti. Základom všetkého má byť nová 7 nm procesorová jednotka založená na 3. generácii AMD Ryzen, ktorá ponúkne až 8 jadier a Zen 2 architektúru. Grafickú stránku novej konzoly bude zastávať hardvér z línie Radeon Navi.

Jeho najväčšou výhodou bude podpora pre Ray Tracing, technológiu, ktorá umožňuje spracovávať odrazy svetla od objektov v reálnom čase v 3D prostredí. V podstate pôjde o podobný princíp ako sme mohli nedávno vidieť v nových Nvidia kartách, kde sa táto novinka pretláča najmä do nových modelov GeForce RTX. Zatiaľ nebola žiadna konzola schopná priniesť takéto možnosti, no Sony to chce skutočne zmeniť a preto pridá tiež podporu pre hranie v 8K rozlíšení.

Nová definícia zvuku a ohromne rýchly SSD disk

Ďalšou významnou inováciou má byť aj nové 3D audio, ktoré údajne prinesie novú definíciu zvuku. Hráči sa tak budú ešte viac cítiť ako súčasť hry a zvuky ich budú obklopovať z každej strany, prezradil Mark Cerny pre Wired.

Pri odhaľovaní informácií padli aj otázky ohľadom nového VR headsetu, ktorý však Cerny nepotvrdil, no údajne bude aktuálna verzia kompatibilná aj s novou hernou konzolou. Sony však zájde s novým PlayStation 5 ešte ďalej a vylepší to, po čom túžili aj vývojári.

Nenechaj si ujsť
Nový patent naznačuje, že hráči si na PlayStation 5 budú môcť privyrobiť obchodovaním s hrami

Zásadnou zmenou prejde úložisko konzoly, kde pevný disk nahradí špeciálny SSD disk s vysokou rýchlosťou a šírkou pásma, akú údajne nenájdeme ani v bežných počítačoch. Práve tento komponent, ktorý sa bude od bežných diskov líšiť svojimi vlastnosťami, môže odomknúť nové možnosti pri hraní aj tých najnáročnejších hier. Načítať desiatky gigabajtov nie je jednoduchá úloha, no Sony ukáže riešenie na tento problém už v budúcom roku.

Zobraziť celú galériu (0)
Parody Movies / YouTube

Mark Cerny totiž prezradil aj fakt, že konzolu „novej generácie“ počas tohto roka neuvidíme. Na svet sa môže dostať až v budúcom roku a prinesie aj podporu pre nové hry, pričom si hráči taktiež užijú spätnú kompatibilitu.

Navyše sa z PS5-ky nestane len skrinka na sťahovanie hier, pretože v nej nájdeme aj priestor pre fyzické médiá. Sony tak má s vývojom tejto novinky stále plné ruky práce, no výsledkom môže uchvátiť hráčov už v roku 2020, informoval The Verge.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom