Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Sonda Voyager 2, ktorá putuje vesmírom už viac ako 40 rokov, v decembri 2018 opustila Slnečnú sústavu. Napriek svojmu veku a obrovskej vzdialenosti, v akej sa sonda nachádza, stále vedcom posiela údaje. Tie vieme prijať a prečítať viacerými anténami, príkazy však Voyager 2 dostáva len od antény DSS-43 (Deep Space Station 43), ktorá si v najbližších mesiacoch od svojej práce úplne oddýchne, píše portál Science Alert.

Anténa DSS-43, umiestnená v Austrálii, je vysoká asi ako budova s 20 poschodiami. Podľa odborníkov z NASA anténa neodkladne vyžaduje generálne opravy. Zariadenie pracuje už viac ako 50 rokov a hlavným dôvodom je súčasný vývoj moderných technológii a nových vynálezov, s ktorými zariadenie už bez problémov nedokáže spolupracovať.

NASA

Samozrejme, rekonštrukcia si vyžaduje odstavenie antény z prevádzky na pomerne dlhý čas. Výskumníci uvádzajú, že úpravy a vylepšenia prerušia prevádzku DSS-43 na približne 11 mesiacov, teda do januára 2021. Dovtedy nebude sonda Voyager 2 zo Zeme dostávať príkazy a vo vzdialenom vesmíre zostane úplne sama. Aby však nezmenila vytýčený kurz, bude ju potrebné uviesť do úsporného režimu až kým nebudú dokončené úpravy antény DSS-43.

„Za predpokladu, že sa nestane nič nepredvídateľné, mala by sonda bez problémov vydržať celých 11 mesiacov,“ povedala projektová manažérka misie Voyager, Suzanne Doddová z Laboratória prúdového pohonu v NASA. „Pri starnúcich sondách je vždy veľkým rizikom, že sa niečo pokazí. Aj v takom prípade by však sonda mala situáciu zvládnuť vďaka svojim bezpečnostným protokolom.“ 

Na komunikáciu so sondou Voyager 2 máme len túto anténu v Austrálii. Kým ostatné dokážu signály prijímať, DSS-43 ich sonde aj odosiela. CDSCC

Počas tejto prestávky však od sondy nebudeme úplne odrezaní. Ostatné antény v Austrálskom komplexe na komunikáciu so vzdialeným vesmírom (CDSCC) budú aj naďalej nastavené na prijímanie akýchkoľvek signálov zo sondy Voyager 2. Bohužiaľ, nech by to bolo akokoľvek potrebné, po dobu 11 mesiacov nebude možné sonde odpovedať. Môžeme len dúfať, že sa nič nepokazí a keď anténa DSS-43 v januári opäť vyšle signál, z Voyagera 2 príde odpoveď.

Sonda Voyager 2 sa naposledy do pozornosti médií dostala začiatkom tohto roka, kedy ju vedci boli nútení na diaľku opraviť. Celý problém mal naozaj zdĺhavé riešenie, ale nakoniec sa sondu podarilo opraviť. Zo Zeme na Voyager 2 musí prejsť signál rýchlosťou svetla až 18,5 miliárd kilometrov. O akcii informuje aj The New York Times.

Fotografie Zeme zo sondy Voyager 1 (po úprave). Zdroj: NASA/JPL-CALTECH

Zo sondy na Zem naopak prejde signál za 17 hodín a v prepočte na svetelné roky je to teda naozaj zanedbateľná vzdialenosť. Medzihviezdne priestory sú obrovské, pre porovnanie, naša najbližšia hviezda po Slnku je Alfa Centauri, ktorá je od nás vzdialená „len“ 4 svetelné roky.

Dvojička spomínanej sondy, Voyager 1, pred tridsiatimi rokmi odfotila Zem zo vzdialenosti 6 miliárd kilometrov. Fotografia je dodnes známa ako Pale Blue Dot. Viac o oboch sondách sa dozvieš v tomto článku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú