Dvojica kozmických sond Voyager 1 a Voyager 2 začala svoju cestu vesmírom ešte v roku 1977, kedy ich NASA vypustila na prieskum vonkajších planét slnečnej sústavy. O 43 rokov neskôr sa sondy už nachádzajú za hranicou medzihviezdneho priestoru a prekonali tak všetky očakávania.

Voyager 2 však teraz zaznamenal problém so spotrebou energie, ktorú vo zvýšenej miere využívali dva energeticky náročnejšie systémy. NASA tak musela zasiahnuť. Riadiace stredisko muselo vypnúť systém s vyššou spotrebou, aby obnovilo fungovanie vedeckých nástrojov na palube. Voyager 2 ale neodosielal dáta.

Aktualizácia 5.3.2020: 

Vedecký tím preskúmal funkčnosť nástrojov sondy. Po anomálii, ktorá sa objavila 25. januára, sa podarilo obnoviť funkčnosť všetkých 5 nástrojov na zbieranie vedeckých dát. Nástroje boli predtým vypnuté kvôli ochrane sondy. Aktuálne však už všetko funguje ako má, informovala NASA v najnovšej správe.

Aktualizácia 6.2.2020: 

NASA ohlásila úspešné obnovenie činnosti vedeckých systémov sondy. Voyager 2 má stabilné spojenie, komunikuje s riadiacim strediskom a pokračuje v zaznamenávaní dát. Vedci však stále vyhodnocujú fungovanie nástrojov.

Inžinieri z tejto vesmírnej agentúry tak mali za sebou niekoľko náročných dní, počas ktorých sa snažili zabrániť vysokej spotrebe energie, ktorú zo sondy Voyager 2 čerpali dva náročnejšie systémy. Situácia vznikla po tom, keď sonda nevykonala manéver, pri ktorom sa mala otočiť o 360° pre kalibráciu prístroja s magnetickým poľom.

Následná analýza telemetrie ukázala, že zároveň ostali zapnuté dva systémy s vyššou spotrebou energie. Sonda si však nemôže dovoliť rýchlo míňať energiu, ktorú jej dodáva RTG. Zariadenie je určené na premenu tepla z rozpadu rádioaktívneho materiálu na výrobu energie pre Voyager 2.

NASA zachraňuje jednu z najvzdialenejších sond vo vesmíre

Pokiaľ by došlo k rýchlej spotrebe dostupnej energie, sonda by už nemusela byť v budúcnosti schopná natočiť svoju anténu späť na Zem. Ak by nemali prístroje a systémy na palube udržiavanú primeranú teplotu, mohlo by dôjsť k ich zamrznutiu a poškodeniu.

Teplo pritom udržujú ohrievače alebo sa na ohrievanie využíva teplo generované zariadeniami. Inžinieri však pred desiatkami rokov vybavili sondu špeciálnym softvérom, ktorý mal podobnej udalosti zabrániť. Z neznámych dôvodov však nechal zapnuté náročnejšie systémy a vypol vedecké nástroje určené na zbieranie dát.

Nenechaj si ujsť
Koľko by trvalo preskúmanie našej galaxie sondami? Údaje odhaľujú gigantické rozmery vesmíru

V utorok 28. januára sa riadiacemu stredisku podarilo situáciu napraviť. Jeden z energeticky náročnejších systémov bol vypnutý a zariadenia pre zber dát sú znova zapnuté, avšak zatiaľ sa nepodarilo obnoviť komunikáciu pre odosielanie dát.

Celý problém má zdĺhavé riešenie najmä z dôvodu, že Voyager 2 sa aktuálne nachádza až 18,5 miliardy kilometrov od Zeme. Prenos signálu rýchlosťou svetla tak trvá jedným smerom až 17 hodín. Inžinieri teda musia na odpoveď a reakciu sondy čakať až 34 hodín. Zatiaľ nie je známe, či sa podarilo vrátiť sondu a jej vedecký hardvér do optimálneho stavu.

Sonda Voyager 2 / Zdroj: NASA

Inžinieri musia prihliadať aj na fakt, že Voyager 2 prichádza každým rokom o zhruba 4 W výkonu, informuje Engadget. V minulom roku bol vypnutý hlavný ohrievač jedného subsystému, aby sa ušetrila energia.

Napriek tomu je zariadenie ďalej funkčné. Pokiaľ NASA zvládne znova obnoviť zber dát, sonda môže pokračovať na svojej ceste vesmírom a naďalej bude schopná aspoň na niekoľko rokov odosielať získané informácie späť na Zem.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom