Po dvojročnom cestovaní vesmírom sa včera večer sonda OSIRIS-REx priblížila k asteroidu Bennu, z ktorého má získať cenné vzorky pre ďalší výskum vzniku života na planéte Zem. 

Štart sondy bol 8. septembra 2016 a ide o miliardové zariadenie, ktorého úlohou je priniesť vzorky z asteroidu Bennu, ktorý je tvorený z rovnakej hmoty, z akej vznikla celá naša sústava pred približne 4,6 miliardami rokov. Jeho priemer je takmer pol kilometra a dokonca je pre nás potencionálne nebezpečným, nakoľko v priebehu nasledujúcich 200 rokov by nás mohol zasiahnuť.

To najťažšie ešte len príde

Podľa súčasných predpokladov, sa asteroid Bennu skladá z molekúl založených na uhlíku, takže už malá vzorka by mohla vedcom priniesť informácie o tom, ako sa formovala naša slnečná sústava a ako to podnietilo vznik života na Zemi, prípadne aj na iných, doposiaľ neobjavených svetoch. Na začiatok sa však sonda musí dostať na obežnú dráhu Bennu a následne bude jeden rok krúžiť okolo neho, aby jeho povrch zmapovala v 3D a pomohla nájsť najvhodnejšie miesto na odber vzoriek.

Následne 4. júla 2020 sa sonda dostane do tesnej blízkosti povrchu, vysunie dlhé robotické rameno až kým sa nedotkne povrchu a výbuchom plynného dusíka sa bude snažiť získať nejaké vzorky prachu. Ten sa následne uchová vo vákuovej nádobe. Takýmto spôsobom sa očakáva získanie 60 – 2000 gramov prachu. Sonda má na to celkovo tri pokusy.

sonda osiris-rex
Zobraziť celú galériu (2)
NASA: Vízia počiatkov Zeme, ktorá bola bombardovaná asteroidmi.

Prečítaj si tiež
NASA oficiálne obnovuje vesmírny program letov na Mesiac. Už o pár rokov vybuduje aj základňu

Potom čo sa zber vzoriek ukončí, sonda v roku 2021 začne svoju púť naspäť na planétu Zem. Jej príchodom sa očakáva v septembri 2023, pričom najmenej dva roky bude trvať, kým sa vedcom podarí analyzovať získané vzorky.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú