Je to už 46 rokov od doby, kedy na povrchu Mesiaca vystúpil lunárny astronaut. Išlo o misiu Apollo 17, po ktorej k Mesiacu bolo vyslaných už len niekoľko málo sond. Po takmer polstoročí sa to ale môže zmeniť, nakoľko agentúra NASA plánuje už od budúceho roka obnoviť vesmírny program a začať s prípravami k letu na Mesiac.

Sleduj Fontech aj na sociálnych sieťach!

FacebookInstagramYouTube

Odobril to aj americký prezident Donald Trump, ktorý navrhol pre NASA rozpočet 19,9 miliárd, pričom 10,5 miliárd by mala ísť na prípravy a lunárny prieskum. Prvý let by sa mal konať už v roku 2022, kedy budú k povrchu Mesiaca vyslané prvé sondy. Ľudská posádka je naplánovaná už hneď rok na to, pričom do desiatich rokov by na Mesiaci mala vzniknúť prvá základňa, ktorá bude vytvorená ľuďmi.

Aj s pomocou iných spoločnosti

Takéto veľké plány by samotná NASA nebola schopná uskutočniť (minimálne nie v takomto časovom horizonte), preto spojila sily s ďalšími deviatimi americkými spoločnosťami. Všetky z nich sa istým spôsobom venujú vesmírnym technológiám, a to predovšetkým stavbou vesmírny sond a roverov. Ich spoločným cieľom je vyvinúť zariadenia, ktoré by dokázali pristáť na Mesiaci a tiež vytvoriť zariadenia, ktoré by dokázali zozbierať vzorky z povrchu Mesiaca.

NASA obnovuje lety na Mesiac
Zobraziť celú galériu (1)
NASA: Gene Cernan bol posledným mužom, ktorému sa podarilo prechádzať sa po povrchu Mesiaca. Bolo to ešte v roku 1972

Prečítaj si tiež
Elon Musk chce všetkých šokovať. Plánuje osobne poletieť na Mars

Vzniknúť má aj vesmírna stanica, ktorá bude východiskovým bodom na ceste k Marsu. K vytvoreniu trvalej ľudskej základne by malo dôjsť nanajvýš v horizonte jednej dekády, no všetko bude záležať od celkového priebehu misie. Základňa na Mesiaci by pritom bola skvelým miestom k tomu, aby odtiaľ mohli pokračovať naše ďalšie vesmírne bádania, ako aj cesta na Mars a vytvorenie základne aj na tejto planéte. To už je však plán ďalšieho vizionára.