Je to už 46 rokov od doby, kedy na povrchu Mesiaca vystúpil lunárny astronaut. Išlo o misiu Apollo 17, po ktorej k Mesiacu bolo vyslaných už len niekoľko málo sond. Po takmer polstoročí sa to ale môže zmeniť, nakoľko agentúra NASA plánuje už od budúceho roka obnoviť vesmírny program a začať s prípravami k letu na Mesiac.

Odobril to aj americký prezident Donald Trump, ktorý navrhol pre NASA rozpočet 19,9 miliárd, pričom 10,5 miliárd by mala ísť na prípravy a lunárny prieskum. Prvý let by sa mal konať už v roku 2022, kedy budú k povrchu Mesiaca vyslané prvé sondy. Ľudská posádka je naplánovaná už hneď rok na to, pričom do desiatich rokov by na Mesiaci mala vzniknúť prvá základňa, ktorá bude vytvorená ľuďmi.

Aj s pomocou iných spoločnosti

Takéto veľké plány by samotná NASA nebola schopná uskutočniť (minimálne nie v takomto časovom horizonte), preto spojila sily s ďalšími deviatimi americkými spoločnosťami. Všetky z nich sa istým spôsobom venujú vesmírnym technológiám, a to predovšetkým stavbou vesmírny sond a roverov. Ich spoločným cieľom je vyvinúť zariadenia, ktoré by dokázali pristáť na Mesiaci a tiež vytvoriť zariadenia, ktoré by dokázali zozbierať vzorky z povrchu Mesiaca.

NASA obnovuje lety na Mesiac
Zobraziť celú galériu (1)
NASA: Gene Cernan bol posledným mužom, ktorému sa podarilo prechádzať sa po povrchu Mesiaca. Bolo to ešte v roku 1972

Prečítaj si tiež
Elon Musk chce všetkých šokovať. Plánuje osobne poletieť na Mars

Vzniknúť má aj vesmírna stanica, ktorá bude východiskovým bodom na ceste k Marsu. K vytvoreniu trvalej ľudskej základne by malo dôjsť nanajvýš v horizonte jednej dekády, no všetko bude záležať od celkového priebehu misie. Základňa na Mesiaci by pritom bola skvelým miestom k tomu, aby odtiaľ mohli pokračovať naše ďalšie vesmírne bádania, ako aj cesta na Mars a vytvorenie základne aj na tejto planéte. To už je však plán ďalšieho vizionára.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom