V piatok bola prostredníctvom blogu predstavená tretia generácia solárnych striech od spoločnosti Tesla. V telefonickom rozhovore s médiami Elon Musk odpovedal na niekoľko otázok a upresnil detaily. Uviedol tiež, že prvá nová solárna strecha bude inštalovaná v najbližších týždňoch. Sám dúfa, že v priebehu pár mesiacov zdvihnú produkciu až na tisíc nových striech týždenne, píše Techcrunch.

Solárne strechy od Tesly majú na domoch vyzerať ako klasické. Budú však zdvojnásobovať výrobu elektrickej energie. Spoločnosť na produkte pracuje už tri roky od návrhu prvého konceptu. „Pri verzii jedna a dva sa niektoré veci ešte museli doladiť. Tretia verzia je pripravená ukázať veľké veci.“ hovorí Elon Musk.

Na obklady a strechu sa poskytuje záruka 25 rokov, v ktorej je zahrnutá ochrana schopnosti vyrábať elektrinu a tiež ochrana proti poveternostným podmienkam (vrátane odolnosti voči vetru s rýchlosťou 210 km/h).

Solárna strecha v konečnom dôsledku získava väčšie množstvo energie, ako tradičná strecha podobnej veľkosti, ktorá je vybavená solárnymi panelmi. Hoci samotné akumulačné články v dlaždiciach nie sú efektívnejšie ako tradičné solárne články v paneloch, solárna strecha má lepšiu výkonnosť, nakoľko pokrýva väčšiu plochu.

Celkovo si Elon Musk vie predstaviť objednávky až na 100 miliónov domov po celom svete. Zdôraznil, že spoločnosť chce strechy ponúknuť pre všetky regióny na svete. Pri predstavení bude k dispozícii len jeden motív solárnej strechy, spoločnosť však v blízkej budúcnosti plánuje rozšíriť vzhľad o aj iné verzie, vzhľad strechy by sa mohol podobať napríklad hline. Otvorená je však aj iným alternatívam.

elon musk
Experis Singapore/Twitter

„Strecha zo slnečného skla nebude mať finančný úspech u ľudí, ktorí majú relatívne novú strechu. Toto je totiž strecha, ktorá má generátory slnečnej energie zabudované.“ vysvetlil Musk. Poznamenal, že Tesla v tretej verzii produktu nastavila cenu nižšie, ako sa pohybujú ceny priemerných striech so solárnymi panelmi. Na webovej stránke spoločnosti sa nachádza cenník, podľa ktorého za priemernú strechu s plochou takmer 200 metrov štvorcových zaplatíš 42 500 dolárov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom