Tohtoročný high-end procesor Snapdragon 835 sa v nových smartfónoch ešte ani poriadne nezahrial a už tu máme prvé informácie o jeho nástupcovi. Snapdragon 845 posunie hranice výkonu smartfónov ešte ďalej, a to poriadne! 

Najväčšou zmenou má byť výroba 7 nm technológiou. Tohtoročná 835-ka sa vyrába 10 nm procesom, čiže nástupca prinesie nárast výkonu o 25 % až 35 %. Zároveň bude čipset rozmerovo menší, čo môže prispieť k voľnejšej ruke dizajnérov pri navrhovaní konštrukcie smartfónov. Očakáva sa, že moderný 7 nm proces budú využívať aj výrobcovia, ako Huawei, MediaTek či Nvidia. Snapdragon 845 tak prinesie oveľa výkonnejšie jadrá, pričom ich spotreba energie bude oveľa nižšia. Procesor budúcoročných vlajkových lodí by mohol obsahovať osem jadiero zatiaľ neznámom takte, pričom samozrejmosťou bude aj nová generácia grafického akcelerátora.

zdroj fotografie: Xiaomi

Podobne ako tomu bolo tento rok, aj budúci rok pravdepodobne príde premiérovo s novým procesorom vlajková loď od Samsungu. Už teraz sa tak môžeme tešiť na Samsung Galaxy S9 s nadupaným Snapdragonom 845. Predstavený bude zrejme na MWC 2018, ktoré sa bude konať od 26. februára do 1. marca. Krátko po Samsungu by trh mohlo ohúriť čínske Xiaomi so svojím Xiaomi Mi7, ktoré má takisto poháňať npvý procesor od Qualcommu.

Kúpiť Xiaomi Mi6 so Snapdragonom 835 za 396 €
Zľavový kupón Xiaomi6

Koncept Samsungu Galaxy S9

zdroj fotografie: Twitter/Benjamin Geskin

Nenechaj si ujsť
Dvadsiatka aktuálne najlepších smartfónov na svete. Nájdeš medzi nimi aj ten svoj?

To je však dosť vzdialená budúcnosť a najbližšie sa očakáva predstavenie procesora, ktorý zapadne do vyššej strednej triedy, teda Snapdragonu 660. Použitý bude napríklad v sérii Galaxy C, Xiaomi Redmi Pro 2, Mi Max 2, Oppo R11, Vivo X9s Plus, Nokii 7 a v neposlednom rade aj v Nokii 8. 660-ka ponúkne štyri jadrá Cortex-A73 na frekvencii 2.3 GHz a štyri jadrá Cortex-A53 na frekvencii 1.9 GHz. Chýbať by nemala ani grafická jednotka Adreno 512 a LTE modem X10. Smartfóny dobijeme ešte rýchlejšie vďaka technológii Quick Charge 4.0 a nemôžeme zabudnúť ani na podporu LPDDR4X RAM pamätí a najnovších úložísk typu UFS 2.1.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom