Na Twitteri sa objavilo video, ktoré zobrazuje zdravotníkov v oblekoch určených na prácu s nebezpečným materiálom. Na záberoch pochádzajúcich z lietadla tesne pred odletom z Wu-Chanu v Číne, vidieť dvoch zdravotníkov, ktorí skenujú teplotu desiatok cestujúcich. Vírus, ktorý by mohli prenášať, v niektorých prípadoch spôsobuje aj smrť infikovaného. Video vyvoláva obavy z globálnej epidémie, píše portál Business Insider.

Novinár David Paulk, ktorý na Twitteri zverejnil video z lietadla, potvrdil, že sa veľmi rýchlo rozšírilo po sociálnych sieťach. Čínske úrady sa snažia zabrániť rozšíreniu celosvetovej epidémie ochorenia zápalu pľúc, ktorý spôsobuje práve tento nový druh koronavírusu.

Pôvodne pochádza z najľudnatejšieho stredočínskeho mesta Wu-Chan a aktuálne bolo potvrdených takmer 300 prípadov nákazy, informuje spravodajský portál CNN. Vírus sa môže údajne prenášať medzi ľuďmi. Sú zaznamenané najmenej dva prípady prenosu z človeka na človeka, keďže pri ošetrovaní infikovaných sa nakazil aj zdravotnícky personál. Práve preto sú na videu nižšie zdravotníci oblečení v bezpečnostných oblekoch.

Úrady už predtým potvrdili, že koronavírus pôvodne nájdený na trhu s morskými plodmi sa primárne prenášal zo zvierat na ľudí. Minulý týždeň sa však nakazili viacerí ľudia aj napriek tomu, že od Wu-chanu žili stovky kilometrov. „Najnovšie prípady ukazujú, že tento vírus sa určite prenáša z človeka na človeka,“ uviedol renomovaný čínsky vedec Zhong Nanshan, pričom vysvetlil, že najmenej dvaja ľudia v čínskej provincii Kuang-tung boli infikovaní rodinným príslušníkom, ktorý sa nedávno vrátil z Wu-chanu.

Ďalšie video z 12. januára zverejnil čínsky štátny portál Beijing News. Údajne išlo o let z Wu-chanu do Macau, ktorý zdržali asi na 10 minút, až kým neprebehla kontrola celej posádky. Vírus má príznaky podobné zápalu pľúc – prejavuje sa horúčkou, kašľom a bolesťou na hrudníku. Zatiaľ však neboli zverejnené ďalšie podrobnosti. Vírus identifikovali ako koronavírus podobný tomu, ktorý v roku 2003 zasiahol veľkú časť Ázie.

Screenshot/YouTube

Syndróm SARS v rokoch 2002 až 2003 nakazil 8 000 ľudí a usmrtil až 774 obyvateľov rôznych štátov východnej Ázie. Nový neznámy vírus má podobné príznaky a taktiež sa zdá, že sa čoraz rýchlejšie rozširuje medzi ľuďmi. Tento trend má len pokračovať, pretože v týchto dňoch sa milióny Číňanov presúvajú z veľkých miest naspäť domov k rodinám, aby spoločne oslávili Lunárny nový rok.

Prvé infekcie sa objavili ešte v polovici decembra a v Číne dodnes potvrdili 291 infikovaných, ktorých ihneď hospitalizovali. K pondelku má Národná zdravotnícka komisia (NHC) informácie aj o šiestich úmrtiach po tom, ako boli v pondelok potvrdené ďalšie dva smrteľné prípady – išlo o 64-ročného muža a 48-ročnú ženu. Úrady informovali, že všetci nakazení sú vo veku od 25 až do 89 rokov pričom 35 z nich je v závažnom a deväť v kritickom stave.

Výskumníci  z Imperial College v Londýne minulý týždeň varovali, že v skutočnosti môže byť počet infekcií až na úrovni 1700. Okrem Wu-Chanu vírus potvrdili aj v iných čínskych mestách, napríklad v Pekingu, Šanghaji a aj v Šen-čene v tesnej blízkosti Hong-Kongu. Južná Kórea, Thajsko a Japonsko takisto potvrdili výskyt víru z Wu-chanu. Americké centrá pre kontrolu infekčných chorôb v New Yorku a v San Franciscu tiež oznámili, že chcú čo najskôr zahájiť prehliadku pasažierov prichádzajúcich z Číny, píše Business Insider.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom