Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Predstav si, že si späť v roku 2015. Európou otriasa migračná kríza, Čína definitívne zrušila svoju neslávne známu politiku jedného dieťaťa a AMD sa pozerá do očí bankrotu. Posledných niekoľko rokov americkému výrobcovi mikročipov vôbec nevyšlo.

Jeden červený kvartál striedal druhý, pričom hlavný konkurent Intel sa zákazníkom javí ako jediná rozumná voľba. Ak by si v tomto období skladal alebo kupoval počítač, nad procesormi AMD by si ani nerozmýšľal.

Prešlo 7 rokov a všetko sa zmenilo. Advanced Micro Devices (AMD) je viac než konkurencieschopné, čo dokazuje fakt, že jeho trhová kapitalizácia bola v lete 2022 vyššia než Intel. Čo stálo za týmto prudkým rastom a prečo sa katastrofické proroctvá finančných analytikov nenaplnili?

Zakladatelia Intelu a AMD boli bývalí kolegovia

V 60. rokoch polovodičová divízia spoločnosti Fairchild, vedená Robertom Noycom, vyvíjala prvé kompaktné miniatúrne obvody. Robert Noyce, prezývaný „starosta Sillicon Valley“, stál za kľúčovými technológiami, z ktorých mnohé používame dodnes.

Vedenie spoločnosti však neinvestovalo do neuveriteľne úspešnej polovodičovej divízie, namiesto toho sa neúspešne pokúšalo o diverzifikáciu, čo ich dostalo do škaredej finančnej situácie.

Na obrázku sa nachádza Robert Noyce a Gordon Moore pred budovou Intelu.
Intel Free Press

Konflikt medzi vedením spoločnosti a starostom Sillicon Valley vyústil v roku 1968, kedy Noyce pre mnohé dôvody spoločnosť Fairchild opustil a spolu s ešte slávnejším Gordonom Moorom, ktorý taktiež pracoval v polovodičovej divízii Fairchild a je známy ako otec Moorovho zákona, založili spoločnosť Intel, uvádza aj internetová encyklopédia Britannica.

Jeho odchodom to nekončilo. Nakrátko po ňom Fairchild opustilo 8 ďalších vysokopostavených vedúcich a v roku 1969 spolu založili Advanced Micro Devices, spoločnosť dnes lepšie známu ako AMD.

V roku 1971 Intel na trh priniesol svoj revolučný mikročip C4004, ktorý spustil mikročipovú revolúciu. AMD v tomto období nedizajnovalo vlastné procesory, namiesto toho fungovali ako výrobca čipov iných spoločností. Podobne ako dnes funguje TSMC a Apple. Za krátku dobu si však vybudovali meno jedného z najspoľahlivejších výrobcov na svete.

Tri roky po predstavení mikročipu C4004 priniesol Intel jeho duchovného nástupcu C8080. Tu sa celý príbeh výrazne viac zamotáva, pretože AMD len o rok neskôr predstavilo čip Am9080. Išlo o takmer identickú kópiu čipu C8080, ktorá však bola o niečo vylepšená.

Na obrázku sa nachádza mikročip Intel C4004, ktorý spôsobil mikročipovú revolúciu.
Thomas Nguyen

Bizarné začiatky rivality AMD a Intelu
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú