Naša galaxia nie je tak rovnomerná, ako si kedysi vedci mysleli. V posledných rokoch sa ukázalo, že jej disk je mierne vychýlený do tvaru zemiakového lupienku. Ako informuje portál ScienceAlert, za týmto nezvyčajným tvarom môže stáť obrovská bublina temnej hmoty, ktorá Mliečnu cestu obopína a drasticky ovplyvňuje jej tvar.

Nová teória krivého hala

Podľa novej teórie, ktorej prieskumu výsledky experti zverejnili v štúdii v žurnále Nature Astronomy, je naša galaxia obklopená halom temnej hmoty, ktoré nie je úplne rovnomerné a na Mliečnu cestu preto pôsobí nepravidelnou silou. Pomocou simulácie dokazujú, že ak je takéto halo naklonené podobne ako hviezdne halo, dokáže spôsobiť zakrivenie, ktoré dnes astronómovia pozorujú.

Vedci vďaka tomu prinášajú dôkazy o tom, že naša galaxia je skutočne obklopená takýmto halom temnej hmoty, ktorú však zatiaľ nedokážeme pozorovať priamo a môžeme jej existenciu predpovedať len nepriamymi pozorovaniami a simuláciami. Presný výskum tvaru našej galaxie je navyše jednou z najväčších výziev, keďže sa nachádzame priamo v nej. Experti naše pokusy prirovnávajú k snahe identifikovania veľkosti mora s možnosťou pozorovať ho len zvnútra.

Midjourney

Simulácie poukazujú na to, že má halo temnej hmoty voči galaktickej platni náklon až 25 stupňov. K nakloneniu hala mohlo dôjsť pri zrážke s inou galaxiou, čo sa takisto podarilo dokázať v rámci modelu, ktorým simulovali vývoj galaxie trvajúci až 5 miliárd rokov.

Obrovský zemiakový lupienok

Mliečna cesta patrí medzi špirálové galaxie (presnejšie medzi špirálové galaxie s priečkou) charakterizované určitými spoločnými fyzikálnymi vlastnosťami. Špirálové galaxie sú typicky vykresľované ako ploché disky rotujúce okolo svojho stredu. Ukázalo sa však, že 50 až 70 % špirálových galaxií je mierne zvlnených a výnimkou nie je ani tá naša.

Bolo naklonené viac

Simulácia prekvapivo ukázala, že bolo halo temnej hmoty v minulosti naklonené ešte viac a až postupom času sa dostalo na úroveň 25 stupňov. K samotnej kolízii s inou galaxiou pritom malo dôjsť až pred 7 miliardami rokov.

Obal tvorený temnou hmotou nie je špecifický len pre našu galaxiu a v skutočnosti je kritickým mechanizmom, ktorý je zodpovedný za tvar prakticky všetkých galaxií, ktoré sme doteraz pozorovali. Naše fyzikálne modely totiž nemajú žiadne iné vysvetlenie pre tvar galaxií, ktorých gravitačná sila nie je dostatočne veľká na to, aby udržala ich tvar. Najlepším vysvetlením je temná hmota a temná energia, ktorých podstata však ostáva záhadná.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP